59 Rivoli Paryż - sześć pięter ze sztuką na żywo. Poznaj artystyczny Paryż od kuchni. Część I

10:55:00 jestemwpodrozy 0 Comments

59 Rue Rivoli Paryż - 6 pięter ze sztuką na żywo


Lubisz sztukę, streetart, zakręconych ludzi, niezwyczajne miejscówki i spotkania z artystami? To miejsce jest dla Ciebie....


   Biegnę zatłoczoną ulicą i kiedy wyciągam telefon, by zrobić miejsce przedziwacznemu budynkowi nagle wszyscy dookoła robią to samo,a przed minutą nikt nie dostrzegał kolorowej fasady kamienicy. Ja natomiast dobrze wiem dokąd zmierzam, bo  właśnie  dziś lecę do serca tej zwariowanej kamienicy, która ukrywa się na handlowej dzielnicy gdzieś pomiędzy Luwrem, a Notre Dame. 

Widzę wystające z okien kolorowe postacie, grafitti, przystrojone balkony i różnorakie transparenty...jednym słowem artystyczny nieład. 

Wchodzę do środka ...  59 Rue Rivoli. Zapamiętajcie ten adres, jeśli lubicie obcować z dobrą sztuką. 
I to nie z byle jaką sztuką, bo sztuką tworzoną właśnie tu i właśnie w momencie, kiedy przekraczasz próg tego pstrego i zwariowanego miejsca. 

Tu sztukę  tworzy się na sześciu kolorowych otwartych do zwiedzania piętrach. Każdy milimetr kamienicy opowiada swoją historię i przenosi cię do artystycznego świata. A historia kamienicy zaczęła się po tym, jak Crédit Lyonnais porzucił tę interesującą przestrzeń i grupa artystów zwanych "KGB" (Kalex, Gaspard i Bruno) przejęła budynek (w 1999 roku) i zaczęła organizować tu wystawy. Mimo, że przestrzeń była całkowicie nielegalnie zajęta to w 2001 roku odwiedzało ją około 40 000 osób rocznie, co czyni ją trzecim najczęściej odwiedzanym centrum sztuki współczesnej w Paryżu.

Burmistrz Paryża Bertrand Delanoe postanowił więc odkupić kamienice i zostawić ją w rękach artystów. 


I bardzo dobrze, bo klimat jest niesamowity - od wejścia, poprzez zamalowany każdy milimetr klatki schodowej, aż do indywidualnych pracowni, gdzie przechodząc z piętra do piętra, z pokoju do pokoju odkrywasz przepiękne, barwne  i często szalone prace artystów.    Miejsce stało się ważnym miejscem twórczości na artystycznej mapie Paryża. A do tego, jest otwarte dla zwiedzających. Możesz pooglądać jak pracują znakomici artyści, przyjrzeć się im i ich codziennej pracy, porozmawiać  z nimi czy kupić ich obrazy. 


Wstęp bezpłatny! 
Nie ma tu biletów wstępu, ochrony, kamer ani komercji. 
Codziennie od 13 do 20 oprócz poniedziałków i świąt.

Oficjalna strona: 

https://www.59rivoli.org

Znajdź na mapie Paryża:

https://goo.gl/maps/acRT9GR4CxQ2

Naprawdę warto. Zobaczcie część I mojej galerii z tego miejsca: Wszystkie zdjęcia w poście są mojego autorstwa. 

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania bez wiedzy autora.


0 komentarze: