Kto maluje Paryż? Najlepszy street art w Paryżu moim okiem.

14:07:00 jestemwpodrozy 0 Comments

    Niedawno kolejny raz odwiedziłam Paryż. I choć leciałam 26 września, to nie zdawałam sobie nawet sprawy z tego, że zaczyna się FashionWeek...;) Tak, jestem jak widać bardzo zacofana. Ale i tym razem nie będzie o modzie...zdecydowanie to nie moja działka, chociaż obserwując ludzi w Paryżu to i w tej dziedzinie nie powinno się być ignorantem;) Jak nie o modzie to oczywiście o sztuce, ale nie o Van Goghu (choć jest ostatnio na językach za sprawą nowego filmu Mój Vincent), ale o sztuce ulicznej, którą kocham, śledzę i która dodaje koloru moim wyprawom. Jeśli obserwujecie moje media społecznościowe, to wiecie, że w Paryżu wyszukuję prawdziwe perełki na szaroburych ścianach. I choć z bólem serca nie zdążyłam na UrbanWeek na Defense (czego tak bardzo żałuję, bo malował m.in RNST), to udało mi się zobaczyć kilka nowych dzieł na paryskich ulicach...(Choć ciągle mi mało).I co ważne, pojawiły się nowe nazwiska na mojej liście artystycznych idoli współczesnej sztuki ulicy. Dziś opowiem wam o moich top artystach street artu w Paryżu, których prace wyznaczają rytm moim fotografiom.1. RNST

   Od dawna mój numer jeden. Choć wyjatkowo tajemniczy i skromny, to jego prace emanują ekspresją, buntem i kolorem...Często dziecięce postacie, zbuntowani chłopcy, czy małe łobuziary z pięknymi rzęsami do nieba.  Maski na twarzy, kwiaty we wlosach i zadziorne spojrzenie. Jego projekty to mnóstwo koloru, radości czy złości. To emocje w najpiękniejszym wydaniu.Sam o swojej pracy mówi: "Moja sztuka nie należy do mnie. Wolę, aby ludzie zadawali sobie pytania i dokonywali własnych interpretacji " Prace arysty znajdzimy nie tylko na paryskich ulicach, ale także w niektórych galeriach. Pojawia się też na francuskim festiwalach street artu. Jesteś dla mnie numerem jeden, kocham Twój romantyczny styl i mam nadzieję, że zobaczę niedlugo coś nowego na paryskich ścianach. RNST, pamiętaj, że jeśli będziesz potrzebował kogoś, kto będzie Ci trzymał miotłę czy farby, to powiedz, a na pewno przylecę;)

Strona internetowa: http://rnst.fr

Wybrane prace RNST:


Źródła: twitter, rnst.art, moje własne archiwa

2. EDDIE COLLA

   U Eddiego będzie mniej romantycznie, choć jego styl można uznać za podobny do RNSTa, to ewidentnie mamy tu mniej kolorów, ale więcej ekspresji. Pisałam już o nim tu: Genialny Eddie Colla i jego ślady w świecie street artu - Paryż. Jak czytaliście, to wiecie, że Eddie nie jest Francuzem, ale myślę,że lubi Paryż, skoro tak często i gęsto go nam pokolorował;) Eddie to wszechstronnie uzdolniony człowiek, a jego prace są słynne nie tylko w Ameryce, ale na całym świecie. Smutne, złe, zaskoczone, agresywne, pewne siebie zamaskowane azjatyckie (?) twarze. Po tym poznacie na pierwszy rzut oka prace artysty. Te obrazy żyją, mają prawdziwą moc, która doskonale wpisuje się w miejski krajobraz, czy to w Paryżu, czy to w San Fransisco czy w Meksyku. Cierpliwie czekam na kolejne projekty w Paryżu i mam nadzieję, że wrócisz Eddie do Europy i zostawisz nam jeszcze nie raz coś po sobie;)

Strona internetowa: https://www.eddiecolla.com/

Wybrane prace EDDIE COLLA:Źródła: https://www.eddiecolla.com, printerest, archiwa własne


3. VINIE GRAFITTI

   Mistrzyni koloru, wdzięku i kobiecości. Wspaniałe, ogromne i rzucające się w oczy dzieła artystki nie mogą pozostać obojętne nikomu. Jej portrety to kwintesencja piękna, urody i totalnej kobiecej słodyczy. Jej namalowana kobieca postać ma nie tylko kolorowe powieki, fantastyczną burzę wlosów, ale przede wszystkim jest seksowna i wyzywająca.I to jak! Chcielibyście patrzeć z okna na taką kobietkę? ;) Jak dla mnie jest genialna! Zobaczcie sami:

Strona internowa: http://www.viniegraffiti.com
Wybrane prace VIVIE GRAFITTI


Źródło zdj: facebook vinie grafitti.


4. JANAUNDJS

   Austiacko-francuska para zwróciła moją uwagę dość niedawno, choć wspólnie malują od 2006 roku. Na stałe mieszkają w Austrii, ale to właśnie w Paryżu, gdzie mieszkali kilka lat, zostawili po sobie kilka zaskakujących prac. Mój wzrok przykuły "leżące" na paryskich ścianach kobiety, często przytłoczone życiem i otoczone ciekawą fasadą, która jak się później okazało została złożona z miniaturowych balkoników. Ciekawy styl i oryginalność sprawiły, że ich prace mocno przyciągnęły moją uwagę, a kilka rysunków na Montmarte do dzisiaj siedzi w mojej głowie. Liczę na to, że będziecie jeszcze w Paryżu i pokolorujecie w podobny sposób paryskie nudne kamienice;)

Strona internetowa: http://www.janaundjs.com/

Wybrane prace JANAUNDJS:

I ostatnia, choć nie jest z Paryża, to podoba mi się zdecydowanie najbardziej:


Źródła: http://www.janaundjs.com/ i archiwa własne


   Jak widzicie styl i ekspresja każdego artysty są zupelnie inne. Wszystkie natomiast są w moich oczach godne uwagi i w wyjątkowy sposób ozdabiaja Paryż. Jest jeszcze oczywiście wielu innych interesujących streetartowców działających we Francji, ale o tym będzie później. Póki co, nacieszcie oko moją ulubioną sztuką od RNST, Eddiego,Vinie i wspaniałej pary.


A wam, prace którego artysty przypadły najbardziej do gustu?

0 komentarze: