Cmentarz Pere-Lachaise Paryż. Na grobach Chopina, Piaf i Morrisona...

08:04:00 jestemwpodrozy 0 Comments

CMENTARZ PERE LACHAISE PARYŻ    Opowiem wam trochę o miejscu niezwyklym i bardzo cichym, znajdujacym się na obrzeżach Paryża. Tu spacerując wąskimi uliczkami usłyszysz w duszy muzykę Chopina czy śpiew Edith Piaf. Piękny i bardzo przeze mnie lubiany wschód Paryża, a tam w gąszczu drzew schowany - niedaleko mojego ukochanego Belleville - słynny cmentarz Pera Lachaise.

Warto wiedzieć, że cmentarz nie od początku był taki sławny. Uważany był kiedyś przez snobistycznych Paryżan za miejsce pochówku niskich klas społecznych. Sławę zyskał dopiero gdy Napoleon z wielkim impetem sprowadził prochy Moliera, La Fontaine'a, a także Abelarda i Heloizy.
Dzięki temu cmentarz stał się miejscem spoczynku sławnych i zasłużonych, a dziś jest największą paryską nekropolią.
     Spacer tutejszymi alejkami to magiczne doznanie pełne emocji i wzruszeń. Rocznie miejsce to odwiedza około 3 miliony ludzi. Jego nazwa pochodzi od nazwiska ojca La Chaise - właściciela ziem na których znajduje się dzisiejszy cmentarz.

Za oficjalną datę otwarcia uznaje się rok 1804. Cmentarz był wielokrotnie powiększany i aktualnie jego powierzchia liczy 44 hektary. Znajdziemy tu około 70 000 grobów, w tym wiele polskich.

Najsłynniejsze postacie spoczywające na cmentarzu to:

Edith Piaf, Balzak, Fryderid Chopin, Jim Morrison, Oscar Wilde, George Bizet, Wiktor Hugo, Molier, Proust czy Modigliani.

Wśród Polaków znajdziemy groby:

Eweliny Hańskiej (żonyBalzaka), Marii Walewskiej (metresy Napoleona) czy polskich generałów: Dąbrowskiego i Wysockiego.

W roku 2006 w Alei Kombatantów odsłonięto tu pomnik "Polakom poległym za Francję"

GRÓB FRYDERYKA CHOPINA

   Najliczniej odwiedzany przez polskich turystów jest oczywiście grób kompozytora Fryderyka Chopina. Zdobią go biało czerwone szarfy i świeże kwiaty... Nie trudno go odnaleźć. To wzruszająca i nostalgiczna chwila sam na sam ze swoimi myślami i dźwiękami kultowej muzyki.

Fryderyk Chopin zmarł w Paryżu w 1849 roku, w wieku zaledwie 39 lat. Na pomniku znajduje się medalion z jego podobizną oraz figura kobiety – muzy Euterpe pochylonej nad lirą. Autorem dzieła był Jean Baptiste Clesiger.Zwróćcie uwagę na napis na nagrobku, bowiem autor pomnika nie dopisał pełnego imienia kompozytora....użył on skrótu „Fred.”Polecam każdemu udać się na spacer przepięknymi alejkami Pere Lachaise. To wspaniała atrakcja turystyczna, a jednocześnie dobra lekcja historii, a może i nawet pokory?

Cmentarz znajduje się we wschodniej części miasta. 
Dojazd metrem: linia 2,3 wysiadasz na stacji: Père-Lachaise.


Na koniec ciekawostka: Père-Lachaise jest największym terenem zielonym w stolicy Francji. Rośnie tutaj około 5 tys. drzew. Wiele z nich jest objętych szczególna ochroną jako pomniki przyrody.


0 komentarze: