LE MARAIS PARIS - żydowsko-gejowska dzielnica w centrum miasta. Poznaj inny - alternatywny Paryż.

14:30:00 jestemwpodrozy 0 Comments


    Przenosimy się dziś na prawy brzeg Sekwany, by poznać kolejne fascynujące miejce w Paryżu -
Le Marais 

nazywane często starym miastem Paryża.    To miejsce niezwykłe pod każdym względem - piękne i tętniące życiem zaułki, wspaniałe jedzenie, kolorowe kawiarnie i cukiernie, niezwykły street art, piękne zadrzewione place, ciekawe muzea, ciekawi i nietuzinkowi ludzie, niesasamowity klimat paryskiej bohemy. Tu sztuka łączy się z historią i kulturą. Pikanterii dodają jej gejowskie puby, a słodkości dodają jej kolorowe cukiernicze wypieki. Usiądź na ławce, zjedz falafela, pospaceruj wokół ulicznego street artu, odwiedź galerię sztuki, czy muzeum Picassa, a na końcu odpocznij na Placu Vosges w cieniu pięknych drzew. To wszystko czeka Cię właśnie tu ... w niesamowitej dzielnicy Le Marais.


Trochę historii LE MARAIS.

   Obejmuje ona III i IV dzielnicę administracyjną francuskiej stolicy. Nazwa oznacza podmokły teren, bowiem w XIII wieku powstawały tu klasztory, a mnisi zajmowali się uprawą roli.W dawnych czasach okolica była często zalewana przez wody Sekwany. Duże znaczenie dla dzielnicy miało panowanie Henryka IV, który zdecydował sie stworzyć plac Królewski zwany obecnie Placem des Vosges. Budowa placu przyciągnęła wielu zamożnych Paryżan, którzy wybudowali tutaj swoje posiadłości, dzięki temu Le Marais szybko stała sie popularna i modna. Rewitalizacja dzielnicy miala miejsce dopiero w latach 60tych XX wieku, co sprawiło, że zaczęła ponownie tętnić życiem.


Stare miasto ukryte jest w samym centrum Paryża. Brukowane wąski uliczki przenoszą nas pomiędzy malownicze zaułki, ciekawe muzea i galerie, a także modne boulangeries. 
Dzielnica była kiedyś utrzymywana przez żydowską społeczność, a jego najnowsze wcielenie którym jest miejsce spotkań LGBT, sprawia że okolica pozostała bardzo zadbana. 

                             Źródło zdjęcia: https://www.travelgayeurope.com

    Źródło zdjęcia: http://www.parismarais.com

Znajdziecie tu mnóstwo klubów i pubów dla gejów, a dzielnica w nocy tętni życiem.Żydowskie dziecictwo dzielnicy to przede wszystkim spory wybór słodkości.

     źródło: www.pariszigzag.frOprócz niesamowitych słodkości znajdziecie także piękne restauracje i knajpy na przykład z najlepszymi falafelami. Uliczne jedzenie to kolejny element charakteryzujące Le Marais.

           Źródło zdjęcia: http://www.nyhabitat.com
         Źródło zdjęcia: http://www.nyhabitat.com/
      źródło: http://www.thesartorialist.com
    Źródło zdjęcia: http://styledigger.com
    Le Marais to nie tylko sztuka i jedzenie. To także niesamowita historia i kultura. Jeśli chcesz poczuć paryską elegancję udaj się właśnie na przepiękny PLAC DES VOSCGES. Znajdziesz tu wspaniałą oazę spokoju, gdzie przy fontannie i w promieniach słońca odpoczniesz od paryskiego zgiełku. Na placu grają często amatorskie orkiestry, które zdobyły już  stałą publiczność.


        Źródło zdjęcia i filmu:https://frenchmoments.eu
     Źródło: airbn.com

   Kolejne ciekawe miejsce to Kosciol Saint Paul Saint Louis z XVII wieku, który jest przykladem architektury jezuickiej. Kosciol mial bardzo bogate wyposazenie, ktore podczas rewolucji zostalo rozproszone.


    Zrodlo zdjecia: https://www.patrimoine-histoire.fr

   Dom Wiktora Hugo to muzeum poświęcone francuskiemu pisarzowi. Znajduje sie w hotelu Rohan-Guéménée. Budynek znajdziecie przy Placu Vosges. Mozna tu obejrzec m.in. portrety, rysunki i pamiátki rodzinne Wiktora Hugo.

      Źródło zdjęcia: http://www.smithsonianmag.com

Muzeum Picassa. Pablo Picasso mieszkal we Francji, ktorej nie opuscil az do smierci. Mieszkal w dzielnicy Le Marais w Hôtelu Salé. I to wlasnie tu znajdziecie slynne muzeum.    Źródło zdjęcia: https://www.discoverwalks.com

     Bardzo ciekawym miejscem jest Muzeum historii Paryza - Muzeum Carnavalet, zbudowane w 1880 roku. Muzeum to zajmuje dwa palace. To miejsce wyjátkowe i jedno z najciekawszych muzeów w calej Francji. Znajdziecie tu nie tylko obrazy i zbiory sztuki, ale takze rzezby, meble czy litografie. Obok eskponatow umieszczono piekne elementy wystroju z innych palacow na przyklad rzezbione sufity.Znajdziecie tu takze ksiegarnie oferujaca wiele publikacji o Paryzu.

      Źródło: http://www.paris-walking-tours.com
     źródło: http://www.carnavalet.paris.fr
     źródło:http://www.artluxuryexperience.com/

Le Marais to takze modne sklepy i sztuka uliczna, ktorą znajdziecie na kazdym rogu. 

     Żródło: http://www.konbini.com fot Eddie Colla
      Żródło: http://www.konbini.com fot Eddie Colla
    Zrobicie tu takze zakupy w sklepach Vintage.

     źródło:http://fashion.sina.com.cn

Aby zaostrzyc swoj apetyt udaj sie do Marais na niedzielny brunch, na przyklad na najstarszy rynek Paryza - Marché des Enfants Rouges.

    Źródło: paperblog.fr
      żródło: https://bigdesignloves.wordpress.com

   Jak widzicie, Le Marais ma niepowtarzalny urok, ktory nadajá mu nie tylko wspaniala historia i kultura, ale takze kulinaria, galerie, czy sztuka uliczna. Spacer po tej dzielnicy dlugo zostanie w Twojej pamieci. Nie zapomnij więc tu zajrzeć, by poznać inny, mniej znany i alternatywny Paryż.Lokalizacja i dojazd do Le Marais

Dojazd środkami komunikacji miejskiej:

Metrem : linia 1 (stacja Saint-Paul). linia 8 (stacja Chemin Vert lub Bastille), linia 5 (stacja Bastille)
Autobusem : 20, 29, 61, 65, 69, 76, 86, 87, 91

0 komentarze: