Tu narodził się kankan - PARYŻ MOULIN ROUGE.

10:58:00 jestemwpodrozy 0 Comments


MOULIN ROUGE  JAKO SYMBOL PARYŻA 
   Moulin Rouge -  jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Paryżu gromadzi codziennie tłumy turystów. Przed charakterystycznym budynkiem widać  ludzi wyginających się do zdjęć z czerwonym wiatrakiem. Czy wszyscy jednak wiedzą, że to właśnie tu narodził i rozpowszechnił się słynny kankan? Czy wszyscy znają historię tego fantastycznego miejsca? Jeśli Ty jej nie znasz to właśnie masz okazję dowiedzieć się jak rozwijał się w Paryżu ten spektakularny taniec.
Moulin Rouge dzięki temu stał się jednym z symboli Paryża. 

NAZWA KABARETU

    Kabaret ten znajdziecie niedaleko dzielnicy Montmarte oraz Placu Pigalle. Na dachu umieszczono wielką imitację czerwonego młyna i stąd wywodzi się nazwa kabaretu, bo przetłumaczając na język polski Moulin Rouge to nic innego jak właśnie czerwony wiatrak.

NARODZINY MOULIN ROUGE 

   Historia kabaretu sięga końca XIX wieku, gdy cały świat przeżywał niesamowity rozwój pod względem techniki i kultury, a Paryż był w tym czasie centrum kulturowym Europy. Wraz z powszechnym rozwojem zwiększał się popyt na rozrywkę. Wykorzystał to Joseph Oller - biznesmen, który wspólnie z Charlsem Zidlerem wpadł na pomysł zbudowania kabaretu, który rozpoczął swoją działalność w 1889 roku. 

                              
                                                               źródło: https://pl.pinterest.com/pin/156218680793910104

   Intencją było stworzenie miejsca poświęconego rozrywce dla zróżnicowanej publiczności. Dzięki swojej lokalizacji w modnej 18. dzielnicy Paryża obiekt szybko stał się inspiracją dla światowej sławy artystów takich jak Henri de Toulouse-Lautrec i Auguste Renoir. To właśnie samo miejsce, blisko Montmart i dzielnicy czerwonych latarń, było dość znamienne. Z jednej strony bowiem skupiało artystów, a z drugiej "córy Koryntu". Zapewniało to interesującą klientelę. Bardzo szybko kabaret Moulin Rouge zaczął przyciągać do siebie środowiska francuskiej bohemy.

Początkowo we wnętrzach odbywały się typowe bale, w których odbywały się pokazy tancerek. Goście kabaretu mogli nie tylko podziwiać występy, ale sami w nich uczestniczyć. 

Przemiana nastąpiła w 1893 roku, kiedy na scenie zaaczęły pojawiać się tancerki w skąpych strojach i tu właśnie pojawił się kankan...

      NARODZINY KANKANA

   Kankan narodził się w czasach upadku barier między klasami społecznymi, a powszechny rozwój przemysłu dawał ludziom nadzieję na lepsze życie.

Kankan to nic innego jak taniec towarzyski, który powstał na początku XIX wieku na przedmieściach Paryża w niedużych tawernach i salach potańcówkowych. Z pewnością można więc stwierdzić,że jest to taniec francuski z drugiej połowy XIX wieku.


                                                                                        Źródło: http://www.dailymail.co.uk/

Samo pochodzenie kankana jest jednak nie do końca znane. Niektórzy twierdzą, że pochodzi od kadryla, a inna legenda głosi, ze przywieźli go do Francji żołnierze powracający z Algieru.

Początkowo nazywany był „Chahut” (taniec-rakieta) i przenosił się tak naprawdę z ulicy do większych sal, stając się tańcem, który wyrażał bunt społeczny i sprzeciw polityczny.

                             ROZWÓJ I KONTROWERSJE TAŃCA

 Gdy taniec pojawił się na scenie, wzbudzał spore kontrowersje i oburzenie wśród obrońców moralności. Warto podkreślić, że kankan zaistniał takze dzięki pannom i młodym kobietom, które same szyły sobie suknie i tańczyły w nich po to, aby przypodobać się mężczyznom. Popularność kankana zapewniły paryskie teatrzyki, czyli tak zwane "variétés".

Popularny taniec wykonywały tancerki zwane "chahuteuses", co oznacza niesforne dziewczyny. Ich popisy wywoływały wielką wrzawę wśród publiczności, która chętnie powracała, aby zobaczyć ponownie taneczne, a wręcz erotyczne prezentacje. Chahuteuses stały się więc synonimem nocnego życia Paryża, wzbudzając tym samym niezłą sensację,chociażby z powodu widocznych nóg 
i bielizny.

Sama rewia to przecież nie tylko taniec, ale i piękne skąpo ubrane kobiety, przystojni mężczyźni, ogromna i barwna gra świateł, dźwięków, kolorów i muzyki, cudowne kostiumy, a nawet elementy cyrkowe. Do tego dochodzi nowoczesna i zmienna scenografia, np akwaria, fontanny, rzeki. Scena jest bowiem wielopoziomowa, a często elementem pokazu jest nawet widownia.


Kankan to ogromny przepych, koloryt i radość. Nic dziwnego, bo Moulin Rouge powstal w Belle Epoque, czyli w okresie hołdującym radości życia, beztrosce i zabawie.

                                                 źródło: https://www.parisperfect.com

Zabawa niestety została przerwana w 1915 roku, kiedy doszło tu do olbrzymiego pożaru, który doszczętnie zniszczył słynny kabaret. 

Odbudowano go dopiero w 1925 roku. Nowym właścicielem był Francis Salabert, a za występy odpowiadała francuska piosenkarka i aktorka Mistinguette. Jej utwory takie jak Ca, c'est Paris! lub Il m'a vue nue są nieodłączną częścią historii Moulin Rouge, jak On m'suit śpiewana z Jean Gabin.

Podczas II wojny światowej kabaret służył głównie okupującym Francję żołnierzom niemieckim. W trakcie wojny zamieniono caly budynek w salę balową. 

Renowacja rozpoczęla się dopiero w 1951 roku, kiedy to Moulin Rouge powrócił do dawnej sławy i do tej pory jest inspiracją dla twórców na całym świecie i jest kojarzony przede wszystkim ze słynnym kankanem.

                                                                                              źródło: www.moulinrouge.fr

MOULIN ROUGE AKTUALNIE 


   W Moulin Rouge pracuje około 450 pracowników, a roczny obrót to około 65 milionów euro.
Aktualnie kabaret odwiedza rocznie 600 tysięcy ludzi, z czego połowa to oczywiście turyści.

Bilety trzeba rezerwować dużo wcześniej (można przez internet, nawet poprzez polskich pośredników).

W Moulin Rouge do dziś panuje niesamowita atmosfera tańca. Wszechobecne są cekiny, pióra, maski, falbanki i bielizna. To niezwykłe show możecie połączyć z kolacją, na której będziecie degustować francuska kuchnię, na przykład:


Menu Mistinguett:• Pasztet domowy w cieście, młoda kaczka dombes, podbrzusze cielęce, galareta wołowa z winem porto lub bakłażan z Nicei, tarty postarzany parmezan, pesto arugula
• Podpiekany łosoś, warzywa nicejskie, sos pistou z bazylią, pierś kurczaka, purée ziemniaczane, fricassée z warzyw sezonowych, sos tarragon
• Dacquoise z kruszonymi orzechami laskowymi, krem karmelowy, ganache z czekolady mlecznej lub owoce sezonowe z kremem pekanowym i limetą.

                                                                                      Źródło https://www.pariscityvision.com

W tej chwili Moulin Rouge to bez wątpienia jeden z symboli nocnego Paryża, który znany jest na całym świecie. Stylistyka samego budynku jak i forma pokazów tanecznych są kopiowane w wielu miejscach w różnych zakątkach świata.

   Wybierając się do Paryża na kilka dni warto jeden z wieczorów poświęcić właśnie na ten kabaret, by poznać od tej strony życie francuskiej stolicy. Ceny są wysokie, ale oglądając filmy sama zaczynam już marzyć, by jeden z wieczorów w Paryżu spędzić właśnie tam.


PRAKTYCZNE INFORMACJEOficjalna strona: MOULIN ROUGE PARIS

Strona na facebooku: FACEBOOK MOULIN ROUGE

Adres: 82, BD DE CLICHY 75018 PARIS MONTMARTRE

Nr telefonu: +33 (0)1 53 09 82 82

Dojazd: Linia metra 2 - stacja Blanche.


NIEKTÓRE FILMY Z POKAZU W MOULIN ROUGE 

0 komentarze: