PARYŻ złote wnętrza Galerii Lafayette - szaleństwo zakupów,atrakcja turystyczna i punkt widokowy.

09:58:00 jestemwpodrozy 0 Comments   Dawno nie było tutaj Paryża, więc nastał  czas, aby przenieść się do serca francuskiej stolicy. Zapraszam do miejsca nie byle jakiego, a wręcz przeciwnie - pełnego przepychu, złota i prawdziwej francuskiej elegancji. 

Mowa o Galerii Lafayette w Paryżu.Dla mieszkanców miasta to doskonałe miejsce na zakupy, a dla turystów także niemała atrakcja. Wnętrza galerii są po prostu obłędnie piękne. Złote zdobienia, ogromne fasady rozpocierające się w ogromnych wnętrzach. Wszystko składające się na rzędy małych eksluzywnych balkoników. Całość zwieńcza pięknie zdobiony dach. Jest to piękne miejsce przez cały rok, ale najcudowniej wygląda przed Świętami Bożego Narodzenia, kiedy mieni się tysiącem barw w otoczeniu niesamowitych zdobień.

Odrobina historii

➽Historia domu towarowego sięga już 1893 roku, kiedy to kuzyni Alphonse Kahn oraz Théophile Bader otworzyli tu niewielką pasmanterię, a w następnych latach wykupili tu domy, które na końcu pokryli wielką kopułą. 
➽Kopuła została zaprojektowana przez Fernand Chanut
➽Galeria w Paryżu została otwarta w 1912 roku
W 1919 roku na dachu galerii wylądował samolot. Ten spektakularny wyczyn został dokonany przez francuskiego lotnika Julsa Védrinesa. Wygral wtedy 25 tysięcy franków. Do dziś w galerii znajduje się pomnik upamiętniający to widowisko.
➽W 1952 roku zainstalowano tu pierwsze schody ruchome.


Galeria Lafayette dziś - ciekawostki i fakty

➽Galeria w Paryżu należy do sieci Lafayette, która posiada na całym świecie aż 280 sklepów i zatrudnia 14 tysięcy pracowników
➽Tu czeka Cię prawdziwe szaleństwo zakupowe. To dziesięciopietrowy budynek pelen najbardziej eksluzywnych butików
➽Codziennie progi przekracza tu sto tysięcy ludzi 

➽Na stronie grupy Lafayette znajdziemy informację, że rocznie odwiedza to miejsce ponad 37 milionów klientów!!!
➽W domu towarowym znajdziemy  ponad 3 mln artykułów

➽Mamy do wyboru ponad 3500 marek

➽Powierzchnia galerii to okolo 65.000 metrów kwadratowych

➽W 2018 sieć galerii planuje otworzyć kolejny punkt w Paryżu na ....Champs Elysess.
➽Na każdym piętrze znajduje się specjalny sejf, do którego codziennie około 400 kasjerów zanosi utarg - średnio 4 miliony euro dziennie!!!

➽We wnętrzach umieszczone zostało aż 360 kamer

➽Corocznie odnotowuje się ponad 3 tysiące kradzieży
➽Lafayette ma nawet własną straż pożarną...;)Taras widokowy 

Na szczycie budynku znajdziemy piękny punkt widokowy na miasto, który jest bezpłatny. Znajduje się także restauracja. 
Więcej o punktach widokowych pisałam tu: Paryż - najlepsze punkty widokowe. Obok znajduje się galeria Printemps z jeszcze lepszym widokiem na Paryż. Charakterystyczne zlote dachy mieniące się w słońcu wyjątkowo ozdabiają tutejszą panoramę.Polecam obie, bo widoki na Paryż są spektakularne.

Pamiętam jak pierwszy raz szukałam wejścia na taras i po paru próbach stwierdziłam, że zapytam kogoś o drogę. Zaczepiłam elegancką Francuskę w windzie, która prawdopodobnie tu pracowała. Ta wyszła ze mną z windy, wzięła mnie za rękę i zaczęła prowadzić ku środkowej części budynku. Coś mi tu nie pasowało, bo nie znajdowałyśmy się na ostatnim piętrza. Ale ona stanęła przy jednym butiku, zamachnęła się i wskazując na przepiękny dach w otoczeniu złotych balkoników, rzuciła do mnie "Magnifiq!". To prawda; miała rację;) To miejsce jest "magnifiq" i francuzi mogą być dumni z tak pięknego miejsca, w którym nie tylko można zrobić konkretne zakupy, ale podziwiać złote wykończenia, ogrom zdobień, przepychu, no i w końcu piękną panoramę Paryża. To wszystko sprawia, że jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Paryżu.0 komentarze: