Ile kosztują TANIE WAKACJE? Proste sposoby na tanie podróżowanie. Przykładowe koszty moich podróży.

13:42:00 jestemwpodrozy 0 Comments

   Często dostaję pytania o koszty moich samodzielnych podróży. Jeszcze częściej spotykam się ze sporym zdziwieniem, że można wypocząć na zagranicznych plażach, nie wydając przy tym wszystkich oszczędności. Czasami słyszę, że to niemożliwe wydać tylko kilkaset złotych na wakacje poza Polską. Wręcz przeciwnie. Jest to możliwe i wykonalne. Nie każdego stać na luksusowe wakacje w pięciogwiazdkowych hotelach na Dominikanie organizowanych przez biura podróży. Inni z kolei nie chcą wydawać kilku tysięcy na wycieczkę, bo mają inne wydatki. To oczywiste. Dzisiaj chce wam przybliżyć ile ja płacę za moje podróże. Na tapetę wzięłam trzy moje ostatnie wycieczki za granicę, czyli:

1)Zakynthos z biurem podróży

2)Budapeszt samodzielnie - podróż autokarem 

3)Samodzielna podróż do Hiszpanii na Costa Blanca.


ZAKYNTHOS Grecja all inclusive - 1400 zł/całość  -wrzesień 2016 

METODA - TOTALNE LAST MINUTENa Zante byłam metodą last minute we wrześniu. Wakacje rezerwowałam dzień przed wylotem na tak zwanego wariata siedząc w pociągu i bawiąc się telefonem. Następnego dnia byłam już na plaży. Zakynthos jest dość drogim kierunkiem w porównaniu do innych europejskich miejsc. Koszt mojej podróży od osoby wynosił zaledwie 1200 zł za all inclusive z Poznania, a dodatkowe koszty to jedynie: wydatki własne, wycieczka fakultatywna na żółwie oraz na zwiedzanie z lokalnym biurem wyspy m.in zatoki Wraku. 
Czy to drogo? Uważam, że nie. Rozmawialiśmy z wieloma osobami w hotelu i niektórzy za ten sam hotel płacili około 2500-3000 za osobę, więc różnica była spora. Był to kompleks hotelowy na wzgórzu w miejscowości Vassilikos około 2 km od plaży Banana Beach i z dala od jakiejkolwiek cywilizacji, co okazało się dużym plusem.BUDAPESZT Węgry - niskobudżetowo -  całkowity koszt  330 zl - marzec 2017

METODA - OKAZJE NA TANIE BILETY AUTOKAROWE 
Do Budapesztu również wybrałam się spontanicznie, gdyż przewoźnik LUX EXPRESS wyprzedawał bilety w związku z likwidacją większości tras z Polski. Bilet do Budapesztu kosztował mnie więc 5 złotych. Prosta matematyka mówi, że w dwie strony to będzie złotych dziesięć;) W stolicy Węgier spędziłam 3 dni i przed wyjazdem szukałam na ostatnią chwilę czegoś taniego i w centrum. Znalazłam bardzo fajne, a przede wszystkim niezależne mieszkanie 2pokojowe blisko opery. Koszt za dobę za całość wynosił około 85 zł. Za dwie doby to koszt 170 zł. Wydatki własne plus bilety na autobus i metro to niewiele ponad 150 zł. Podróż z Krakowa trwała ponad 7 godzin, ale Lux Express posiada bardzo wygodne autokary, więc skutki długich godzin w autokarze nie były bardzo odczuwalne.


ALICANTE, ALTEA,CALPE Hiszpania -całkowity koszt  780 zł -  marzec 2017 

METODA - TANIE LINIE LOTNICZE
Gdzie szukam okazji? Nie ukrywam tego, że wolę latać Ryanairem niż Wizzairem. Przede wszystkim większy wybór kierunków z Wrocławia oraz większa elastyczność odnośnie bagaży. Do tego fantastyczna wyszukiwarka, gdzie często sprawdzam aktualne ceny  i szukam inspiracji na dalsze ekapady;) Moje bilety do Hiszpanii w dwie strony kosztowały około 230 zł. Hostel w samym centrum 2 minuty od plaży wyniósł mnie ok. 300 zł, wydatki własne i bilety do Calp i Altei 250 zł. Całośc wyniosła mnie 780 zł za 4 dni. Czy to dużo? Kwestia indywidudalna każdego z was. Przejrzyjcie oferty biur podróży do Hiszpanii. Za klasyczne wczasy all inclusive trzeba liczyć na tydzień min. 2500 zł.  

Szukanie tanich lotów w Ryanair jest dziecinnie proste. Ostatnio z lotniska Wrocław jest coraz więcej połączeń. Pojawiła sie już nawet Lizbona i Neapol. Ceny są różne. Wiadomo, że na okres wakacji, na majówkę, czy sylwestra cięzko znaleźć coś w dobrej cenie, ale jeśli pogrzebiecie odpowiednio wcześnie, to na pewno znajdziecie coś w dobrej cenie. Warto przejrzeć także Wizzair oraz Easyjet, który oferuje niskokosztowe połączenia np. z Krakowa czy z Berlina. Jeśli chodzi o hotele osobiście korzystam tylko z booking.com, bo lubię sprawdzone oferty. Ciekawą opcją wydaje się wynajem pokoju na airbn, ale jakoś nigdy się nie przekonałam do mieszkania u kogoś. Osobiście lubię albo przytulne hostele albo niezależne mieszkania. Pamiętam, że w Barcelonie za pokój płaciliśmy około 45 zł od osoby, a w centrum Mediolanu 100 zł, więc poza sezonem można naprawdę zaszaleć. Jeśli jedziecie w kilka osób i śpicie w jednym pokoju koszty noclegu i tym samym koszty całej wycieczki sporo maleją.


   Moje propozycje są dla osób, którym zależy na dość tanim, a jednocześnie względnie wygodnym podróżowaniu. Jeśli chcecie luksusów to wiadomo, że moje propozycje nie spełnią waszych oczekiwań. Jeśli chcecie jeździć prawie za darmo, to pozostaje autostop i namiot. 

   Jak widzicie, możliwości jest wiele. Wiadomo, że jeśli podróżujecie na własną rękę, to trzeba się trochę napracować. Nikt nie będzie czekał na lotnisku i nie podstawi wam autokaru. W podróży warto pamiętać też o ubezpieczeniu. Tak naprawdę trzeba tu pamiętać o wszystkim. Od odprawy, poprzez dotarcie z lotniska do hotelu,sprawdzenie aktualnych informacji o odwiedzanym miejscu, przygotowanie planu zwiedzania, map, listy atrakcji i interesujących miejsc, znalezienie odpowiednich miejsc na posiłek itd itd...Niestety wycieczka z biurem podróży ma w cenie tylko przelot, hotel, transfer z lotniska i rzekomą opiekę rezydenta, która często kończy się na tym, aby sprzedać wam dodatkowe wycieczki..a to spory koszt dodatkowy. Często możecie w dane miejsce pojechać sami autobusem miejskim za grosze, a biura podróży potrafią za taką samą atrakcję policzyć średnio kilkaset złotych w zależności od wycieczki. Dlatego więc przed wylotem warto sobie odpowiedzieć na pytanie: Na czym mi tak naprawdę zależy? Na wygodzie i komforcie czy na niskiej cenie, Fajnie jest znaleźć dobrą dla siebie równowagę i spróbować wszystkich opcji, bo zarówno latanie z biurami podróży, jak i te samodzielne mają całkiem sporo dobrych stron. Życzę wam dokonywania dobrych wyborów i przyjemnych i satysfakcjonujących wakacji. 

0 komentarze: