Zakynthos - Grecja 2016 - co zwiedzić? 12 najciekawszych miejsc na Zante. Obszerna relacja i zdjęcia.

11:14:00 jestemwpodrozy 4 Comments

Dlaczego Zakynthos?


   W tej obszernej relacji spróbuję zachęcić was do odwiedzenia kolejnego przepięknego miejsca, a mianowicie Zakynthos - to grecka wysepka niezwykle popularna wśród polskich turystów.
To przede wszystkim doskonałe miejsce na plażowanie i cudowne morskie kąpiele. 
Po drugie malownicze zatoki i bardzo popularna Zatoka Navagio (potocznie zwana Zatoką Wraku).
Po trzecie to miejsce bardzo zielone, o ogromnych, także trudno dostępnych przyrodniczych przestrzeniach. W tym miejscu można naprawdę zapomnieć o szarej codzienności, więc jeśli szukacie ucieczki od korporacji, planów sprzedażowych, czy innych trosk życia codziennego, na Zakynthos piękna pogoda oraz grecki temperament sprawią, że ten czas będzie magiczny.

Spontaniczny wyjazd na Zante 


   Na zakręconą wyspę wybrałam się w połowie września 2016 roku z biurem podróży Grecos Holiday. To było totalne szaleństwo, gdyż wymarzone last minute na Zakynthos wskoczyło na stronę travelplanet.pl w czwartek, a w piątek meldowałam się już w hotelowym pokoju.Na opracowanie jakiegokolwiek planu zwiedzania i spakowanie się została więc tylko noc. I nie żałuję. Takiego spontanu człowiekowi bardzo potrzeba w życiu. Bez zbędnego czekania i odliczania dni do wyjazdu. Chodziło głównie o wypoczynek i cel został osiągnięty, bo malutka wyspa Zante to doskonały wybór właśnie na relaks i plażowanie.


Najważniejsze informacje o wyspie


   Zakynthos (Ζάκυνθος, Zakyntos, Zakintos, Zakinthos, Hyrie, Zante) to mała grecka wyspa na Morzu Jońskim położona na zachód od Półwyspu Peloponez i na południe od wyspy Kefalonia.

Długość wyspy to około 40 km, szerokość maksymalna 20 km, powierzchnia ok. 400 km2. Stolica nazywa się Zakynthos. Używana jest również bardzo często nazwa "Zante".


Do wyjazdu do Grecji nie jest nam potrzebny paszport, wystarczy dowód osobisty, a walutą jaką będziecie używać to oczywiście Euro.NAJCIEKAWSZE MIEJSCA NA WYSPIE.

1. Numer jeden to oczywiście ZATOKA WRAKU


   Znacie ja wszyscy z setek zdjęć, na których widnieje przepiękny błękit wśród wysokich skał. Zatoka na żywo wygląda faktycznie tak samo jak na zdjęciach i robi wrażenie. Żeby jak to mówią "zaliczyć Zakynthos" warto dotrzeć do zatoki zarówno na punkt widokowy, jak i na plażę, gdzie dopłynąć można tylko statkiem. Jeśli chodzi o dojazd na górę to można oczywiście na własną rękę zwiedzać wyspę i wypożyczyć auto. Drogi są naprawdę straszne, a zakręty są na każdym kroku, dlatego humorystycznie mówi się na wyspę "Zakrętos". 
Drugą opcją dostania się do wyspy jest wycieczka fakultatywna. I tu możecie skorzystać ze swojego biura podróży. Wiem, że Grecos także posiada w swojej ofercie takową atrakcje. My korzystaliśmy z biura Zante Magic Tours. To bardzo popularne polskie biuro na Zante oferujące atrakcyjne wycieczki po Zakynthos. Z całą pewnością polecam i serdecznie pozdrawiam, bo wycieczka spełniła nasze oczekiwania, a przewodniczka opowiadała o Grecji bardzo fajnie i przede wszystkim z pasją. 
   Nie bądźcie zaskoczeni, kiedy wysiądziecie z autokaru, bo zatoki nie widać tak od razu z każdego miejsca. gdy zobaczycie sporą kolejkę turystów z aparatami to będzie właśnie kolejka do tzw punktu widokowego, a konkretnie do "balkonika". Balkonik to nic innego jak malutki balkon mieszczący z 2-3 osoby, który spełnia rolę punktu widokowego na piękną zatokę. Powiem wam szczerze, że wrażenia na mnie nie zrobił żadnego. Nie dość, że spotkała mnie tam ogromna kolejka osób czekających w pośpiechu, to na końcu zastałam barierki zasłaniające cały urok. Może "balkonik" nie zrobił na mnie wrażenia, bo przedtem udaliśmy na prawdziwy, lecz nieoficjalny punkt widokowy. Trzeba iść około dziesięć minut w prawo po klifach i tam spokojnie można wpatrywać się w błękit popularnej zatoki Wraku.  Faktycznie widok robi niesamowite wrażenie i wszyscy robią tu ogromną ilość zdjęć, a nawet walczą o najlepsze miejsca....do selfie;) Szkoda, że mieliśmy tak mało czasu, bo człowiek nie może się napatrzeć na to magiczne miejsce. Tu po prostu musisz być, będąc na wakacjach w Zakynthos. Jeśli chodzi o dopłynięcie na plaże w zatoce Wraku to tak jak wspomniałam dostęp do niej jest tylko od strony morza. My płynęliśmy statkiem z wycieczką. Statek odpływał z Portu Agios Nikolaos i to jest według mnie kolejne miejsce, które warto zobaczyć.

2. PORT AGIOS NICOLAOS

                                          Źródło zdjęcia: www.gozakynthos.gr

   To niewielki, ale bardzo urokliwy port, z którego dostaniemy się statkiem na Błękitne groty i do Zatoki Wraku. Warto zatrzymać się tu na chwile, bo to właśnie w takich miejscach nasz czas płynie wolniej;)
3. BŁĘKITNE GROTY


     źródło zdjęcia:www.toonts.com

Obowiązkowo trzeba się wybrać na rejs łodzią do błękitnych grot. Będziecie podziwiać tam różnokolorowe skały, wpływać do groty statkiem czy też oglądać podwodny błękit morza. Na naszej wycieczce był  także czas na kąpiel i wpłynięcie do grot samodzielnie. Warto;)


4. XIGIA - PLAŻA SIARKOWA

    To kolejna piękna plaża na wyspie Zante. Charakteryzuje się ona specyficznym zapachem siarki, albo jak mówią inni wprost - zapachem zgniłych jaj;-) Plaża ta znajduje się około 20 km od centrum Zakynthos i można ją spokojnie nazwać naturalnym spa;) Wyjątkowość tego miejsca związana jest z wysoką zawartością siarki obecnej w wodzie. Siarka pochodzi z pobliskiej jaskini. Ma ona właściwości lecznicze, w szczególności dla osób z problemami skórnymi czy bólami stawów. Podobno kąpiel w tym miejscu jest też dobra na cellulit;)
Także jak widzicie zalet jest sporo, więc jak najbardziej polecam wam kąpiel w tym miejscu, gdy będziecie na Zante. Wrócicie z wakacji jeszcze piękniejsi i młodsi.

5. LAGANAS I REJS NA ŻÓŁWIE CARRETA


                                           źródło zdjęcia: zakynthos.ogni.pl
    Laganas to największa i jednocześnie najgłośniejsza miejscowość na wyspie, opanowana głównie przez młodzież z UK. Miejscowość położona we wschodniej części Wyspy Zakinthos nad zatoką o tej samej nazwie, w odległości około 10 km od miasta Zakynthos, z którym ma połączenie autobusowe - bilety można kupić na głównym dworcu autobusowym lub u kierowcy. Kosztują zawsze 1,80 euro.   Zatoka Laganas, z najdłuższą piaszczystą plażą Morza Śródziemnego, to według niektórych jedno z najciekawszych miejsc na wyspie, można tu bowiem spotkać żółwie morskie składające tutaj swoje jaja. Trzeba jednak pamiętać iż żółwie objęte są całkowitą ochroną. 
W Laganas jest mnóstwo hoteli oraz tyle samo klubów, plaże nie zrobiły na mnie wrażenia. Do Laganas przylega mała wysepka, do której można dojść specyficznym mostkiem albo podpłynąć motorówką lub stateczkiem.

Wysepka Agios Sostis, bo o niej pisałam, do XVI wieku stanowiła fragment wyspy Zakynthos, a po trzęsieniu ziemi w roku 1663 odłączyła się tworząc wówczas samodzielną wyspę. Potem zbudowano na niej kapliczkę, która dała nazwę całej wysepce i miejscowości obok. Dzisiaj na wyspie działa tawerna oraz dyskoteka. Są one często podnajmowane na śluby i wesela.

             Źródło zdjęcia: www.laganasweb.co.uk


Na wysepce znajduje się plaża, rzekomo wstęp na nią kosztuje 4 euro - w tym darmowy drink;-) Na wyspę nie wchodziliśmy, natomiast to właśnie w Laganas wykupiliśmy rejs na żółwie, których było bardzo mało we wrześniu, ale udało się kilka spotkać. Koszt takiej krótkiej wyprawy to 10 euro od osoby. Są także dłuższe rejsy statkiem. W tej miejscowości, jak w paru innych na Zante, działa kilka biur podróży oferujących dłuższe i krótsze wycieczki, w tym także na żółwie Carreta.
6. PIASZCZYSTE PLAŻE W VASSILIKOS

   To w mojej opinii i sądzę, że nie tylko mojej, najpiękniejsze plaże na Zakynthos. Mieliśmy tą przyjemność, że nasz hotel mieścił się w Vassilikos i do pięknych plaż mieliśmy niewielki kawałek.
Najpopularniejsze to:


A) Gerakas beach

   Plaża Gerakas to według mnie jedna z piękniejszych plaż na wyspie. Zlokalizowana jest na samym końcu półwyspu Vassilikos (2 km od naszego hotelu) na terenie parku narodowego oraz w obszarze ochronnym lęgowisk żółwi Careta Careta. Z miasta Zakynthos dojedziecie tu droga asfaltową, mijając po drodze Argasii. Przy plaży znajdziecie duży bezpłatny parking.   Największymi zaletami plaży są piasek i bardzo czysta woda. Coś pięknego. Miałam okazję spędzić tam parę chwil i serdecznie polecam cudowne kąpiele morskie i słoneczne. Krystaliczna woda, miękki piasek,słoneczko, cudowna pogoda. Tu można poczuć prawdziwy wakacyjny klimat.

Plaża znajduje się w tzw. strefie A parku narodowego, czyli jest to miejsce, gdzie obowiązuje zakaz pływania łodziami. Zakaz związany jest oczywiście z żółwiami. Na plaży Gerakas znajdziecie się dużo charakterystycznych ogrodzonych miejsc, gdzie żółwie na plaży złożyły jaja. Większość z nich na kartkach ma oznaczoną datę złożenia jaj.

Pozostałe plaże na Vassilikos godne polecenia:

B) Banana Beach

                                           Źródło zdjęcia:www.timeforwedding.com
C) Porto Roma

D) Porto Zorro
                                Źródło zdjęcia: gozakynthos.gr
E) St Nikolas Beach
Źródło zdjęcia: youtube.com
... i inne;)


7. WINIARNIA I DEGUSTACJA WIN

Źródło zdjęcia: topzante.com


    Tutaj pragnę wspomnieć o biurze podróży Zante Magic Tours (tutaj macie link:Zante Magic - polskie biuro podróży), z którego skorzystaliśmy i dużą część atrakcji w/w zwiedziliśmy właśnie z tym biurem, w tym także wycieczkę do winiarni i przy okazji degustację win. Jak czytamy na stronie biura: "Swoje gościnne progi otworzy dla nas winiarnia rodziny Solomos, u której tradycja wytwarzania tego szlachetnego trunku sięga kilku pokoleń wstecz. Dowiemy się jak ważne jest dla Greków wino, poznamy proces jego produkcji i przechowywania. Zobaczymy piwnice, w których dojrzewa ono w dębowych beczkach i leżakuje przez lata w butelkach. Na koniec czeka nas także degustacja kilkunastu rodzajów tutejszego wina." Cóż mogę dodać od siebie? Wina były pyszne i jest  świetny pomysł na prezent - koszt jeden butelki to tylko 4 euro. 
8. ALIKANAS

Źródło zdjęcia: destinia.pl

  Alikanas to mała, jednak bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa znajdująca się na wybrzeżu wyspy Zakynthos. Przede wszystkim jest to dobre miejsce na rodzinne wczasy oraz dla osób, które nastawione są na spokojne wakacje w kameralnym i cichym miejscu. Znajduje się tam piękna i piaszczysta plaża. 

9. MIASTO ZAKYNTHOS
            
Źródło zdjęcia: www.thomascook.com
    Zakynthos to stolica i zarazem największe miasto na wyspie. Położone jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. Znajduje się tutaj największy na wyspie port. . Warto wybrać się tam późnym wieczorem i zobaczyć piękny widok na oświetlone miasto. Wyprawa w tym przypadku komunikacją miejską odpada, gdyż autobusy jeżdżą do ok. g.19.00.

Co zobaczyć zwiedzając miasto:

A) Solomos Square 

B) Muzeum Bizantyjskie 

C) Kościół Św. Dionizosa.

D) Muzeum Solomos 

E) Kościół Saint Nikolaos 

F) Ruiny Weneckiej Twierdzy 

Idealnym miejscem na odpoczynek w mieście Zakynthos jest malowniczy port. Możemy tu zatrzymać się na chwilę, napić się kawy w jednej z kawiarni lub zjeść obiad w jednej z tawern. To miejsce bardzo przypominało mi port na Cyprze w miejscowości Limassol.
W stolicy wyspy znajdziemy tak naprawdę wszystko - banki, supermarkety, kawiarnie, sklepy czy restauracje.
Bilet z Vassilikos kosztuje 1,80 euro. Z resztą jak zauważyliście bilet autobusowy po Zante kosztuje zawsze tyle samo;)

10. WYCIECZKA NA KEFALONIĘ

                                          Źródło zdjęcia: easyjet.com
     Przepiękne krajobrazy, góry, klify, rozległe piękne plaże i szmaragdowe morze to jest właśnie Kefalonia.  Na Kefalonie możecie się wybrać także z biurem podróży Zante. 

                                          Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org
     
     Na stronie Itaka.pl czytamy o wyspie:

"Kefalonia, największa z Wysp Jońskich, z roku na rok coraz bardziej interesuje turystów, szukających prawdziwie greckiej atmosfery, pięknych krajobrazów i plaż. Wizytówką wyspy jest Myrtos Beach, zjawiskowa plaża na północnym zachodzie wyspy. Nie ma tu infrastruktury turystycznej, a sama plaża była jednym z miejsc, gdzie kręcono sceny do filmu „Kapitan Corelli”. Stolicą Kefalonii jest Argostoli, urokliwe miasto położone nad zatoką, z głównym placem Metaksa i kamiennym mostem łączącym brzegi zatoki. Turystyka zaczęła się rozwijać na wyspie w latach 80. ubiegłego wieku, ale jest tu jeszcze wiele pięknych miejsc do odkrycia. W południowo-wschodniej części wyspy leży Skala, jedno z najbardziej wysuniętych na południe miejsc Kefalonii, nadmorska miejscowość wypoczynkowa. Jest tu piaszczysto-kamienista plaża o długości ok. 4 km, obramowana sosnami. Miejscowość dynamicznie się rozwija, a mimo to zachowuje swój grecki charakter. Są tu typowe tawerny i bary, w miasteczku można kupić ładną ceramikę, zwiedzić pozostałości starego miasta, a w okolicy ruiny rzymskiej willi. Nieco na zachód od Skali, leży rybacka wioska Katelios. Jest tu piaszczysto-żwirowa plaża Agia Barbara o długości ok. 200 m, łagodnie schodząca do morza, z widokiem na wyspę Zakynthos. Eukaliptusy, sosny, trasy spacerowe, spokojna okolica sprawiają, że chętnie przyjeżdżają tu turyści pragnący spędzić wakacje z dala od zgiełku kurortów. Około 2 km stąd znajduje się jedna z kilku plaż na wyspie, gdzie mają gniazda lęgowe słynne żółwie Caretta Caretta". Nam się nie udało popłynąć na Kefalonię, ale jeśli macie możliwość i więcej czasu to z pewnością polecam to dziewicze miejsce. 
11. ARGASSI 

                                Źródło zdjęcia:www.firstchoice.co.uk

   Argasii to popularny kurort, który zlokalizowany jest na wschodnim wybrzeżu wyspy Zakinthos - bardzo blisko Vassilikos. Znajduje się tutaj wąska, zatłoczona w sezonie plaża. Zdecydowanie większą popularnością niż plaża, cieszą się miejscowe dyskoteki, puby i bogate życie nocne. Kurort zdecydowanie polecany osobom rozrywkowym, lubiącym życie nocne.


12. PUNKT WIDOKOWY NA KEFALONIĘ


Podsumowanie.

   Zakynthos, jak sami widzicie, to idealne miejsce na wypoczynek. Wyspa jest naprawdę mała i nie trudno ją zwiedzić w kilka dni. Jest to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków, więc nie zdziwcie się, że jak na moje oko, to z 70% turystów, których spotkaliśmy to właśnie nasi rodacy. Na początku wyspa może trochę rozczarować, gdyż wydaje się ona bardzo dziewicza, niewielka,zielona i mało zachwycająca. Jednak ma ona swój urok i z pewnością wakacje na Zakynthos będę wspominać bardzo dobrze.

4 komentarze:

 1. Strasznie chciałam w tym roku zobaczyć choć kawałek Grecji a szczególnie plażę w wrakiem, wejść na to wzgórze i zrobić pare fajnych zdjęć ale zmieniliśmy kierunek. W tym roku musiało być tam wyjątkowo tłoczno. Co się odwlecze to nie uciecze ;) Fajny post :) Zrobiło mi się ciepło w ten jesienny dzień!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We wrzesniu juz nie bylo tak tloczno, ale na zatoke Wraku to niestety przyjezdzaja autokary, wiec bywa roznie. A z ciekawosci, jaki kierunek wybralas? Pozdrawiam cieplo;)

   Usuń
 2. Lecimy tam w październiku - właśnie, żeby nie było wielu osób. Oby tylko pogoda dopisała!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Udanych wakacji i super pogody;)) W pazdzierniku moze byc roznie;)

   Usuń