Transport publiczny w Paryżu - praktyczny przewodnik. Jak nie zgubić się w stolicy Francji?

04:40:00 jestemwpodrozy 0 Comments

JAK NIE ZGUBIĆ SIĘ W PARYŻU 
BĘDĄC TAM PO RAZ PIERWSZY?   Zdaje sobię sprawę z tego, że pierwsza wizyta w Paryżu może  być przerażająca, a miasto wydaje się być przeogromniaste;) Sama pamiętam moment, kiedy błąkałam się po stacjach metra, nie miałam pojęcia jak odbijać bilety, a kiedy wyszłam na jakiejś stacji w centrum i stałam zagubiona i jednocześnie podniecona tym,że jestem w Paryżu, to zdzwił mnie niesamowicie fakt, że nie mogę wejść na ten sam bilet spowrotem do metra...Co się dzieje? Zaczęłam szukać "kiosku z biletami", przerażona rozglądałam się dookoła, a z każdej strony omijał mnie dziki tłum. To było boczne wyjście z metra. Po krótkim spacerze udało mi się znaleźć automat z biletami i zakupiłam kolejny bilet. Mój pierwszy hotel w Paryżu znajdował się niedaleko wieży Eiffla (około 20 minut pieszo) w południowo-zachodniej części miasta. Jednak podróż z Port Maillot z przesiadkami okazała się dla mnie ogromnym wyzwaniem i do hotelu dotarłam nieco później niż przypuszczałam... Nie byłam dobrze przygotowana. Podróżowałam na jednorazowych biletach, co okazało się mało ekonomiczną wersją.


   Dlatego zanim wyruszycie do Paryża warto zaopatrzyć się w wiedzę na temat komunikacji miejskiej. Pozwoli wam to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także dużo czasu, dzięki czemu zobaczycie więcej ciekawych miejsc. Z pewnością warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik i plan metra. Pozostaje wam już tylko przed podróżą przygotować trasy zwiedzania, a w Paryżu kupić odpowiedni bilet.
To wszystko ułatwi wam pierwszą wizytę w stolicy Francji.1. KOMUNIKACJA W PARYŻU - WERSJA SKRÓCONA - BILET CAŁODOBOWY "MOBILIS"


   W wielkim skrócie powiem wam, że osobiście podróżuję wyłącznie metrem i zawsze kupuje bilet "Mobilis". Paryż podzielony jest na strefy, o czym napiszę później. Jeśli macie hotel w miarę blisko centrum i planujecie zwiedzić główne zabytki w tych okolicach to z pewnością wystarczy wam bilet na strefy 1-2 - normalny kosztuje obecnie 7,30 euro, albo na strefy 1-3 - kosztuje  9,70 euro.  Bilet jest ważny 24 godziny i możecie korzystać ze wszystkich środków transportu. 
Poniżej znajdziecie cennik tego biletu w zależności od stref:   Więcej na stronie Ratp: http://www.ratp.fr/en/ratp/c_21148/mobilis/
Na tej stronie znajdziecie wszystkie informacje na temat rozkładów jazdy, biletów, a także wyznaczycie sobie trasę dojazdu.

Dla ułatwienia dodam, że spokojnie możecie używać w tym celu google maps, co ja zawsze robię, kiedy przygotowuję plany przed podróżą. Wygląda to na przykład tak:


Oznacza to, że jeśli chcę z Port Maillot dojechać na Pola Elizejskie, to muszę na stacji metra Porte Maillot wsiąść w metro 1, przejechać 2 przystanki i wysiąść na stacji Champs-Elysees. I to cała filozofia. W ten sposób zawsze przygotowuję sobie plany na mój pobyt w Paryżu. Dzięki czemu jestem w stanie w kilka dni zwiedzić kilka razy więcej miejsc, niż miałabym sobie na bieżąco wyszukiwać trasy dojazdu do ciekawych miejsc.

Moje wypady są zazwyczaj krótkie kilkudniowe, więc podsumowując wersję moją -  skróconą potrzebujecie:

a) dobry przewodnik-mapę plus plan metra
b) dobrze przygotowany plan zwiedzania (skorzystaj z google maps) i wyznacz sobie trasy, aby nie      tracić czasu w Paryżu na szukanie dojazdu
c) bilet "mobilis" 24godzinny - korzystaj z metra w strefie 1-2 lub 1-3. 


   Zorientuj się, które miejsca w jakich strefach będziesz zwiedzać. Jeśli nie jedziesz do Disnaylandu ani na Wersal to 1-2 lub 1-3 powinny wystarczyć.;)

   Powyższa wersja jest przystosowana do mnie i ja z niej korzystam za każdym razem. Jeśli podróżujecie w innych konfiguracjach to zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią.


2. STREFY W PARYŻU

     Jak wspomniałam wcześniej Paryż podzielony jest na strefy komunikacyjne, a jest ich 8.Strefy powyżej 4 to już dalekie peryferia;) Jak pisałam wyżej w odległych strefach znajduje się chociażby Wersal (strefa 4) czy chociażby lotnisko De Gaulle'a czy Disnayland (strefa 5). Większość zabytków i ciekawych miejsc jak widać na poniższej mapie znajduje się w strefach 1-2 lub na upartego 1-3. Do was należy wybór, co zwiedzacie i jaki kupujecie bilet. 
3. BILETY JEDNORAZOWE "ticket t+"

   Bilet jednorazowy to tak zwany "ticket t+". Na takim bilecie możecie korzystać z:

- wszystkich linii metra - do dwóch godzin
- linie RER (RATP i SNCF) w obrębie Paryża (strefa 1) - do dwóch godzin
- Île-de-France linii autobusowych (RATP i OPTILE), z wyjątkiem Orlybus i Roissybus - 1,5 godz.
- linii tramwajowych (RATP i SNCF) - 1,5 godz.

   Poniżej znajduje się cennik jednorazowych biletów. Oprócz pojedynczego biletu, który obecnie kosztuje 1,90 euro, możecie kupić karnet 10 biletów za 14,50 euro. Mimo wszystko uważam, że Mobilis opłaca się bardziej, kiedy podróżujecie dużo i intensywnie, a w Paryżu aby wszystko zobaczyć trzeba się trochę poprzesiadać.   

Bilet należy skasować w bramce przed wejściem do metra, w autobusie, w tramwaju. Bilet t+ ważny 2 godziny albo 1,5 godziny (w zależności od środka transportu - patrz wyżej) więc można się przesiadać, ale za każdym razem należy go skasować. Bilet w autobusie kosztuje 2 euro i nie uprawnia do przesiadek. W autobusie nie można kupić karnetu biletów. Pamiętajcie, że na tym bilecie możecie się przesiadać tylko z metra do metra, RER do RER...itd. I jak wyjdziecie poza bramki na danej stacji metra, to jak chcecie znowu wsiąść na metro i przejść ponownie przez bramkę, to musicie kupić nowy bilet. Jednorazowy bilet działa w metrze 2 godziny, ale jak wyjdziecie poza bramkę to nie oznacza, ze w ciągu tych dwóch godzin spowrotem możecie wejść do metra na tym samym bilecie. Bynajmniej w moim przypadku zawsze to tak działało...
4. KARTA "PARIS VISITE" - karta ze zniżkami 

   Karta ta umożliwia poruszanie się po Paryżu wszystkimi środkami transportu w określonych strefach przez 1,2,3 lub 5 dni od momentu pierwszego użycia. Bilety są także ważne na kolejkę Montmarte czy na bus dojeżdzający na lotnisko Orly. Co ważne, dzięki tej karcie możecie korzystać z wybranych miejsc i atrakcji ze sporymi zniżkami, np na punkt widokowy na Łuk Triumfalny, na taras Montparnasse, czy do Disnaylandu. 

Aktualne zniżki znajdziecie tu: http://www.ratp.fr/en/ratp/r_61654/parisvisite/

Ceny na dzień dzisiejszy kształtują się następująco:Przypominam, że jeśli nie wybieracie się do Wersalu, na lotnisko Orly, czy do Disnaylandu, to możecie śmiało zakupić bilet na strefę 1-3.


5. KARTA NAVIGO - NA TYDZIEŃ LUB MIESIĄC

  Jeśli wybieracie się do Paryża na dłużej, tzn minimum na  tydzień lub miesiąc to jest to świetne rozwiązanie właśnie dla was.Dzięki tej karcie możecie przemieszczać się bez limitów we wszystkich strefach. Warto zastanowić się gdzie i kiedy będziecie się przemieszczać, bo zakup takiej karty może się wam bardziej opłacać niż wykupienie "Paris Visite". Wyrobienie karty Navigo Découverte dla osób niemieszkających w regionie Ile de France to koszt 5 euro. Można to zrobić na stacji metra, wypełniając odpowiedni dokument. Należy jednak pamiętać, że musicie mieć do takiej karty zdjęcie  - takie samo jak na przykład do legitymacji. 
Aktualne ceny znajdziecie poniżej:6. METRO, RER, TRAMWAJ CZY AUTOBUS - JAK SIĘ PORUSZAĆ PO PARYŻU?METRO.
Stacje metra oznaczone są dużą literą M. W Paryżu mamy do wyboru 16 lini metra, funkcjonuje ono od 5h00 rano do 00h30 w nocy, a w sobotę i niedzielę do 1h30 w nocy. Metro kursuje w godzinach szczytu co 2 lub 3 minuty.
Wybór należy oczywiście do was. Ja oczywiście zostaję cały czas przy metrze. Jest ono przede wszystkim bardzo szybkie, a na dodatek fantastycznie oznaczone. Wystarczy wam mała mapka Paryża wraz z planem metra i nie ma mowy, aby się nie odnaleźć. Na pozór metro i jego plan wydają się być skomplikowane, ale sami przekonacie się, że tak nie jest. Już na którymś razem zobaczycie, jak łatwo idą wam przesiadki i jakie to wszystko proste. Wystarczy dobrze czytać znaki i strzałki. Wszystko jest po prostu bardzo logiczne. 

RER - to nic innego jak podmiejska kolejka w Paryżu (5 linii oznaczonych literami od A do E i kursujących poza granice Paryża - od 1 do 7 strefy) . Skorzystałam z niej tylko raz - RER A, kiedy wybierałam się do Disnaylandu, gdyż tam miałam pociąg do Marsylii. Z ważnych informacji pamiętajcie, że RER A jedzie w dwóch kierunkach i trzeba patrzeć na stacji metra na wyświetlane informacje i stacje docelowe. Jedne z nich są podświetlone i to tam zmierza aktualnie wjeżdzający RER na peron. Ja raz nie zwróciłam uwagi i musiałam się cofać. Na szczęście miła kobieta wytłumaczyła mi te podświetlone informacje i udało mi się szybko wrócić i przesiąść do właściwego pociągu. Stres był niemały;)

TRAMWAJ 
W Paryżu jest pięc linii, które kursują  głównie po peryferiach miasta

AUTOBUS
Autobusy jeżdżą od 5 :30 do 20 :30. W nocy Noctanbus łączy centrum Paryża (dokładniej Place du Châtelet) z przedmieściami. Osobiście nigdy nie korzystałam z autobusów, gdyż wg mnie to strata czasu. 

Możecie także podróżować: rowerem, tramwajem wodnym i pieszo;) Ostatnią formę szczególnie polecam;)

Ostatnie rady.
1)Pamiętajcie, że na każdej stacji metra i RER można otrzymać darmowy plan sieci komunikacji miejskiej.
2)Warto zachować bilet do kontroli, które mi zdarzały się kilkukrotnie, głównie na stacjach linii metra 6 np w okolicy Grenelle.
3)Niestety zdarzało mi się też gubić bilet jednodniowy, więc warto schować go w miejsce, z którego nie wypadnie oraz takie, gdzie będzie można go łatwo wyciągać, bo należy pamiętać, że Mobilis kasujemy w bramce metra za każdym razem.
4)Uważajcie na kieszonkowców - to jest oczywista rada
5)Uważajcie na siebie i bliskich;)
6)zróbcie swoje własne plany zwiedzania

Wszelkie informacje odnośnie cen oraz zdjęcia z cennikami  i strefami są aktualne na dzień 16.10.2016 r. i pochodzą ze strony ratp.fr. 

Miłego zwiedzania Paryża. Jeśli macie jakieś pytania,to zapraszam. Mam nadzieję, że zawarte powyżej informacje będą dla was przydatne;)

0 komentarze: