PARYŻ. Sielskie i romantyczne wzgórze Montmartre.

08:23:00 jestemwpodrozy 0 Comments


   Są miejsca, które chwytają za serce i o których się nie zapomina ze względu na chwytający za serce klimat. W pewnym momencie musisz usiąść z boku, zatrzymać czas i zacząć dostrzegać skrawki pięknego otoczenia, w którym przebywasz. 


Takie właśnie jest Montmarte - zaczarowane paryskie wzgórze, które jest jednym z najbardziej obleganych miejsc w Paryżu. Zapraszam was na romantyczny spacer po jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Europie.Tutaj czas płynie wolniej, a dookoła słychać szum drzew przeplatany z ulicznym gwarem. Błądząc po ukrytych uliczkach, mijamy klimatyczne knajpki, ulicznych sprzedawców, urokliwe sklepy z pamiątkami, a między nimi dumnie ukazuje się fasada bazyliki Sacre Coeur. 


Ze wzgórza rozpościera się malowniczy widok na Paryż. Na schodach do bazyliki zobaczysz tłumy turystów, którzy notorycznie zaczepiani są przez sprzedawców "kijów do selfie". W tej dzielnicy wyraźnie ukazuje się nam paryska odmienność kulturowa, a jeśli rozejrzymy się dookoła, zobaczymy tak naprawdę ludzi z całego świata. 


Mijając Sacre Coeur dochodzimy do Placu du Tertrte, gdzie na każdym rogu pracują malarze. Mijamy piękne portety, które wzbudzają spore zainteresowanie. W restauracjach siedzą wpatrujący się w pejzaż okolicy klienci. Tu można przysiąść i zapomnieć o szarej rzeczywistości. Usiądź zatem i poczuj magię Montmarte.


To wyjątkowe miejsce znajdziemy na wzgórzu o tej samej nazwie w 18 dzielnicy Paryża. 

Tutaj tak naprawdę wszystko jest klimatyczne - brukowane, strome i kręte uliczki, zatłoczone restauracje i kawiarnie - kolorowe i piękne, artyści malarze będący w środku swojej niezwykłej pracy - podziwiani przez ciekawskich przechodniów, kolorowe okiennice, afroamerykańscy sprzedawcy wszystkiego co się da, winnica...no i wreszcie przecudowna bazylika Sacre Coeur. 
Bazylika Sacré-Cœur (Bazylika Najświętszego Serca) to kościół na szczycie wzgórza Montmartre.

Kiedy w 1870 roku wybuchła wojna francusko-pruska, dwaj francuscy przemysłowcy postanowili, że jeżeli po wojnie ujrzą Paryż taki sam jak przed wojną, to wybudują bazylikę ku czci Serca Jezusowego. 

Rok później po zakończeniu działań zbrojnych okazało się, że Paryż jest nietknięty.

Przemysłowcy postanowili wypełnić swoją obietnicę. W 1876 roku rozpoczęto budowę, a ukończono ją w 1914 roku. 


Zaprojektował ją Paul Abadie w stylu romańsko-bizantyńskim, z zastosowaniem na elewacjach trawertynu, nazwanego białym granitem. Dlatego też potocznie mówi się na Sacre Coeur "Biała bazylika" Jej kopuły mają wysokość 79 metrów, a wieża północna 83 metry. 
W owej wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu. Waży 19 ton i nazywany jest "Savoyarde", jego serce waży 500 kg. Ze szczytu kopuły można obejrzeć panoramę Paryża i widok na tereny oddalone aż o 30 km!


Koniecznie spaceruj wolno, weź głęboki oddech, usiądź w kawiarni, obserwuj i delektuj się chwilą...niech ta chwila trwa jak najdłużej...

...bo to jest jedna z najpiękniejszych chwil w życiu, kiedy doświadczasz możliwości przebywania w tak zarówno turystycznym jak i uduchowionym miejscu. Istnieją bowiem przypuszczenia, że na tym wzgórzu poniósł śmierć męczeńską pierwszy biskup Paryża Święty Dionizy.


Na wzgórzu jest niezwykle. Tutaj dużą rolę grają szczegóły.Koniecznie trzeba się tam wspiąć pieszo. Do wyboru macie też kolejkę.Chociaż ja osobiście polecam krótki spacer ze wzgórza na Moulin Rouge i Plac Pigalle. Stamtąd można już wsiąść w metro (stacja Blanche) i dotrzeć w inne, równie ciekawe miejsca w Paryżu. 

Moulin Rouge to najsłynniejszy kabaret na świecie. To właśnie tutaj narodził się kankan.Charakterystyczny czerwony wiatrak zobaczycie już z daleka.


Plac Pigalle jest znany na całym świecie. Głównie z tego, że istniały tam domy publiczne. Atmosfera została zachowana. Obecnie w okolicy zaobserwować można sporo erotycznych przybytków, takie jak sexshopy itp. 


Mówi się, że kto był w Paryżu, a nie zobaczył dzielnicy Montmartre, to tak na prawdę wcale nie był w Paryżu... Dlatego też, jak wcześniej wspomniałam, to jedna z ulubionych dzielnic odwiedzanych w stolicy Francji. Warto podkreślić, że to właśnie tutaj tworzyli i mieszkali tacy artyści jak: Toulouse Lautrec, Modigliani, Van Gogh czy Picasso.


Jeśli jeszcze tam nie byłe(a)ś to przy najbliższej okazji podczas pobytu w Paryżu koniecznie odwiedź sielskie wzgórza, by poczuć tą niezwykłą atmosferę, która zostanie w Tobie już na zawsze. 


0 komentarze: