Belleville - paryska mieszanka kultur, smaków i kolorów. Poznaj inny Paryż.

07:03:00 jestemwpodrozy 0 Comments


BELLEVILLE - POZNAJ INNY PARYŻ    Belleville to jedna z moich ulubionych dzielnic w Paryżu. Trafiłam tu dość późno, a właściwie w momencie, kiedy już na pamięć znałam wszystkie klasyki wzdłuż Sekwany i szukałam prawdziwego oblicza Paryża.


Wrażenie wywarło na mnie przede wszystkim street art, które można tu spotkać w wielu miejscach, a które je uwielbiam oglądać, podziwiać 
i fotografować. 
Spacer po Belleville daje obraz mieszanki smaków i zapachów, to esencja imigracji we Francji. To właśnie tu spotkamy sporą ilość czy to mężczyzn w sukienkach, czy zapracowanych  Chińczyków, czy też innych wpływów obcych narodowości. To także tu możemy zrobić tanie zakupy, czy równie tanio zjeść obiad. Ta dzielnica żyje własnym rytmem. Zgiełk, kolory, ruch, wielokulturowość, specyficzni ludzie.... Dopełnieniem tego wszystkiego jest wspaniała przyroda, więc w Belleville możemy także odetchnąć, bo w okolicy znajdziemy wspaniałe parki, z których także możemy podziwiać panoramę Paryża. Więc jeśli zmęczą was smaki Azji, egzotyka w paryskiej dzielnicy czy pomazane ściany, możecie bardzo szybko udać się do miejsc, gdzie wśród niesamowitej przyrody złapiecie oddech na kolejne wędrówki alejkami Paryża.... TROCHĘ HISTORII

  "Belleville to dzielnica przyłączona do Paryża pod koniec XIX wieku. Dzisiaj znana jest głównie ze swojej różnorodności kulturowej oraz niezależnej sceny muzycznej i artystycznej. Belleville przyciąga paryską awangardę. Stała się prawdziwym centrum paryskiej bohemy, z licznymi studiami i warsztatami rozsianymi po zacisznych uliczkach i zaułkach. Pracują tu malarze i rzeźbiarze, ćwiczą i występują zespoły artystyczne. Uliczki z małymi kamieniczkami, klimat małego miasteczka - to wszystko sprawia, że warto przespacerować się wzdłuż Belleville i poznać inny, mniej turystyczny Paryż" - czytamy na stronie podroze.gazeta.pl.


   Odwiedziłam Belleville po raz kolejny. Spędziłam tu trochę więcej czasu, by delektować się zróżnicowaniem tej fantastycznej i jedynej w swoim rodzaju dzielnicy. Paryż zawsze mnie zaskakuje i kiedy wydaje mi się, że wszystko już znam, to odkrywam kolejne zaułki pełne inspirującej sztuki. W tym miejscu nie można się nudzić.


STREET ART

  Jak wcześniej wspomniałam to bardzo ważny element, który nadaje dzielnicy kolorytu i artystycznych wartości. Zobaczcie sami. Tu sztuka uliczna jest na każdym rogu.

RUE DENOYEZ


   Spacer ulicą Belleville jest obowiązkowy. Poczujecie tu  zupełnie odmienny klimat Paryża, szczególnie w chińskiej dzielnicy. Przemierzając kolejne części będziecie przenosić się pomiędzy różnymi krajami, to jak podróż dookoła świata - kolorowa, pełna niespodzianek. Belleville wciąga.

Rue Denoyez to nic innego jak krótka ulica wypełniona po brzegi w kolorowe grafitti. Tu pomalowane jest wszystko. Jest wspaniała. Można zobaczyć ją już z oddali. Na rogu klimatyczna kafejka Aix Folies i pyszna kawa. W kawiarni pomalowane nawet toalety. Tu wszystko ze sobą współgra. Sielski klimat, ciekawe obrazy na ścianach, zaskakujące postacie i uliczny szum. Dookoła ciekawi ludzie, ciężko skupić uwagę na jednej osobie. W okolicy mnóstwo tanich knajp i kawiarenek, co sprawia, że ludzie często zatrzymują się tu, by poczuć uliczną bohemę okolicy.

RUE BELLEVILLE 


   Jeśli będziecie szli po lewej stronie Belleville i zatrzymacie się na wysokości McDonald's zobaczycie stamtąd wieżę Eiffla. Wieżę zobaczycie także z Parku Belleville. Więcej zdjęć z parku znajdziecie tu: Park Belleville.   Idąc nadal w dół, w kierunku metra Belleville, nadal po lewej stronie będzie na nas patrzył Fantomas, czyli zobaczycie dwa fascynujące murale.

Mural po prawej stronie to dzieło francuskiego artysty Jeana Le Gaca. Tytuł muralu: "Spotkanie na rogu ulic Belleville i Julien Lacroix." 

Z lewej strony jest dzieło Bena Vautriera - dwie kukły to  dwaj robotnicy, którzy wieszają czarną tablicę z napisem "Trzeba wystrzegać się słów". 

Warto odwiedzić to miejsce. Muszę przyznać, że gdy robiłam tu zdjęcia, wzbudzałam spore zainteresowanie lokalnej społeczności, którzy uśmiechali się do mnie z każdej strony.
EDIT PIATH   Trasa śladami Edith Piaf musi rozpocząć się właśnie tu - na ulicy Belleville - zresztą, gdzie przy numerze 72, można znaleźć tabliczkę ze tam przyszła na świat. Urodziła się tak na prawdę w szpitalu Tenon, rue de la Chine.


PARKI - BELLEVILLE I PARC DES BUTTES 

  Uciekając od ulicznego zgiełku i hałasu warto zatrzymać się w którymś z parków - Parc Belleville lub Parc des Buttes-Chaumont. Więcej pisałam o nich tu:Paryż - przyroda.

   To doskonałe miejsca na ucieczkę od miasta, wyciszenie się, czy spotkanie z przyjaciółmi. Przyroda i spokój doskonale uzupełniają mieszankę kulturową i kolorowe ściany, kolumny, czy też inne powierzchnie...DOJAZD 

   Rejon Buttes-Chaumont - Belleville znajduje się w sąsiedztwie: 20 dzielnicy, Kanału Saint Martin, Gare du Nord, 19 dzielnicy, 10 dzielnicy, cmentarza Pere Lachaise i 10 dzielnicy.

Najprostszy dojazd to oczywiście metro - linie 2 oraz 11, wysiadacie na: Belleville lub proponuję pojechać metrem 11 i wysiąść na Pyrénées i wtedy spacerować w dół ulicą Belleville. Spacer po Belleville to bez wątpienia niesamowite przeżycie;)źródło: airbn.pl


   Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić wam wspaniały klimat Belleville. Jeśli będziecie w Paryżu i macie ochotę poznać go z każdej strony, to jest to dzielnica, która z pewnością da wam inny, jakże odmienny obraz Paryża...Bo Paryż to tak naprawdę wiele miast, wiele narodowości i kultur, co sprawia, że jest wyjątkowy.... 


Źródła pomocne:

http://gazeta.pl

http://paryskiespacery.pl

http://pod-niebem-paryza.blogspot.com/

https://www.airbnb.pl/


0 komentarze: