BARCELONA. TOP 11 miejsc, które musisz zobaczyć.

03:30:00 jestemwpodrozy 2 Comments   Wybieracie się do Barcelony?
Mam wrażenie,że  to miasto nigdy nie śpi i nawet w listopadzie zastałam tam niesamowite tłumy. Nic dziwnego, bo Barcelona oferuje naprawdę sporo atrakcji i zabytków. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Poniżej przedstawiam 11 miejsc, które moim zdaniem musisz odwiedzić będąc w stolicy Katalonii.

1. Sagrada Familia (Antoni Gaudi)

Zaczniemy od klasyków katalońskiego architekta Antonio Gaudiego.

Sagrada Familia to niepowtarzalna secesyjna świątynia rzymskokatolicka i wciąż nieukończony symbol Barcelony. Zaprojektowana przez słynnego architekta Antonio Gaudiego.

Jej budowa pozpoczęła się w 1882 roku, trawła przeszło 100 lat... i ciągnie się d dziś. Jak twierdził Gaudi: "Mojemu klientowi się nie spieszy". Wolą jego było ukończenie budowy tylko z prywatnych datków sponsorów, nie chciał bowiem by budowa była finansowana przez rząd. 
Planowane ukończenie świątyni ma nastąpić w 2026 roku, tj 100 lat po śmierci Gaudiego. Po ukończeniu wieży Sagrada Familia stanie się najwyższym kościółem na całym świecie.

2. Park Güell (Antoni Gaudi)


O Parku możecie przeczytać tu: Park Guell Barcelona
Bajkowy Park Guell to jedno z największych dzieł Gaudiego, jakie znajdziemy w Barcelonie.

Fantastyczna i jedyna w swoim rodzaju architektura otoczona przyrodą.
Obecność tutaj jest obowiązkowa.
3. Casa Milà (Antoni Gaudi)Zostając przy architekturze Gaudiego warto zobaczyć kolejny budynek - Casa Mila. 
Ta secesyjna kamienica została wybudowana w roku 1912. Od razu wzbudzała spore emocje wśród mieszkańców miasta - głównie negatywne. Przydomek jaki zyskała w późniejszym czasie kamienica to "La Perdera" czyli...Kamieniołom.
Mimo złego przyjęcia budynek stał się jednym z symboli miasta. Możecie obejrzeć  nie tylko budynek, ale jego wnętrza, które są udostępnione do zwiedzania. Warto też zajrzeć na dach budynku.4.Casa Batlló (Antoni Gaudi)   Kolejne z dzieł Gaudiego godne polecenia.Projekt ten ma symbolizować smoka z legendy o Sant Jordim, bardzo ważnej dla kultury katalońskiej.  Znajdziecie go przy Passeig de Gracia; nie sposób go nie zauważyć, bowiem wyróżnia się oryginalną fasadą i kolorystyką. Bardzo ciekawy jest także dach budowli. 

Budynek powstał w latach 1875-1877. Później właściciel chciał zburzyć kamienicę i wzamian postawić coś nowego. Ostatecznie na szczęście zdecydował się na przebudowę fasady i w tym celu zatrudnił Gaudiego i Bayo i to właśnie oni zaprojektowali tą oryginalną elewację. 

Wewnątrz Casa Batlló znajdują sie oryginalne żyrandole i meble zaprojektowane również przez Gaudiego. 

5. Las Ramblas i okolice (Placa Reial, Teatre del Liceu, Pałac Guel)


     Źródło zdjęcia:aktiesparama.se

   Hiszpański poeta Federico Garcia Lorca powiedział :"Rambla to jedyna ulica na świecie, która mogłaby nie mieć końca". 
Osobiście się z tą opinią nie zgodzę, bo ta dzielnica nie wywarła na mnie praktycznie żadnego wrażenia. 


   La Rambla to najbardziej znana ulica Barcelony. Rozciąga się od Placu Katalońskiego aż do kolumny Krzysztofa Kolumba, górującej nad barcelońskim portem.

Przeważnie jest zatłoczona i hałaśliwa, więc jeśli lubicie spokój to pomysł spaceru po La Rambli może wam się średnio podobać. Podobno jest to też raj dla kieszonkowców. Statystyki mówią, że ulicą przemierza średnio 150 tysięcy ludzi każdego dnia!  

Kontynuując spacer w górę Rambli warto zwrócić uwagę na gmach opery Gran Teatre del Liceu. 
Przy ulicy Carrer Nou de la Rambla znajduje się także modernistyczny pałac Palau Güel (ponownie projekt Antoniego Gaudiego). Warto zajrzeć też na: Plaça Reial. Tam zobaczycie fontannę Trzech Gracji oraz latarnie projektu....Gaudiego;)
Obowiązkowym punktem jest słynny targ św. Józefa.


6. La Boqueria. Słynny targ św. Józefa


Źródło zdjęcia: boardingpasstraveler.com

   Żadna wizyta w Barcelonie nie może się obyć bez odwiedzenia tego
niezwykłego targu. Znajdziemy tu około 300 przeróżnych stanowisk pełnych smakołyków z całego świata, a w szczegółności tradycyjnych hiszpańskich potraw i owoców. Prawdziwa eksplozja kolorów - warzywa, mięsa, nabiał, owoce. Tutaj znajdziesz wszystko. To prawdziwy raj dla miłośników dobrego
i zdrowego żywienia. Jest to bardzo popularne miejsce wśród turystów z całego świata, co podobno niezbyt cieszy sprzedawców. Pamiętajcie więc, aby zachować w tym miejscu pewne zasady etyki.

7. Wzgórza Montjuïc (Font Màgica,Museu Nacional d'Art de Catalunya)
Wzgórze to znajdziecie na południu Barcelony. Jest niewysokie - 184 m, a na jego szczyt prowadzą...ruchome schody. Miejsce to jest popularnym miejscem spacerów. Ze wzgórza rozpościera się piękna panorama miasta. Jedną z atrakcji jest Zamek - Castell de Montjuic, który obecnie pełni rolę Muzeum Wojska oraz Centrum Pokoju. Inną atrakcją są pokazy fontanny. Nam nie udało sie zobaczyć tego widowiska. Jak będziecie w Barcelonie warto zaplanować sobie wizytę w dniu, w którym odbywa się pokaz. 


8.Port Vell i plaże (Barceloneta i San Sebastian)
Stary Port to jedno z najbardziej obleganych przez turystów miejsc Barcelony. 

Znajduje się tu przystań jachtów, ale także atrakcyjne centra rozrywki, zna przykład Oceanarium i Muzeum Historycznym Katalonii. Z portu tylko krok dzieli was od dwóch popularnych i piaszczystych plaż w Barcelonie: San Sebastian i Barceloneta.9.Stadion Camp Nou 
Źródło zdjęcia:www.hotelmajestic.es
To obowiązkowy punkt zwiedzania dla fanów piłki nożnej...ale nie tylko. Stadion Camp Nou jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Barcelonie. 

Klub FC Barcelona założony w 1899 roku przez Hansa Gamper, stał się symbolem piłki nożnej dla milionów fanów na całym świecie. Pojemność stadionu to 98 772. Obiekt jest największym pod tym względem w Europie, a drugi na świecie (ustępuje tylko brazylijskiej Maracanie). 
FC Barcelona  to jeden z zespołów z największą liczbą tytułów na świecie.
W gablotach Muzeum znajdują się wszystkie trofea. 
Tu po prostu musicie zajrzeć.


10. Wieżowiec Torre Agbar

Na koniec coś zupełnie innego. 

Powstały w 2005 roku wieżowiec Torre Agbar stał się dziś ikoną nowoczesnej architektury. Wyróżnia się w pejzażu miasta i obok Sagrady Familii Gaudiego i wieży telekomunikacyjnej Calatravy jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Barcelony. 

Co mnie totalnie zaskoczyło, wieżowiec inspirowany jest Gaudim i kształtem znajdujących się nieopodal miasta wzgórz Monserat....

Jak określa Torre Agbar sam Nouvel: „wieża wyrasta z ziemi niemal jak gejzer sięgający błękitnego nieba Barcelony”.

Przy tworzeniu tej kolorowej budowli zastosowano najnowsze technologie. 

Wieżowiec w zależności od pory dnia i kąta patrzenia wygląda zupełnie inaczej. Najpiękniejszy widok na budynek można zaobserwować po zmroku.

11. Łuk Triumfalny


Ostatni punkt to Łuk Triumfalny w Barcelonie, który  został zaprojektowany i zbudowany z okazji Wystawy Światowej w 1888 roku. Był bowiem główną bramą prowadzącą na tą wystawę. Łuk ma wysokość 30 metrów. Zdobienia wykonane zostały przez wielu artystów. Zbudowany jest z czerwonej cegły z licznymi zdobieniami oraz bogatymi symbolami. 
Z przodu łuku widnieje napis po katalońsku "Barcelona wita narody". Architektem budowli jest Josep Vilaseca.

W Barcelonie jest też dużo innych interesujących miejsc, aczkolwiek według mnie powyżej wymienione są najciekawsze. Jestem ciekawa, jakie są wasze ulubione miejsca w tym mieście? Miłego zwiedzania. 

2 komentarze:

  1. Rambla, La Boqueria i plaża podobały mi się bardzo. Reszta średnio ;) Dodałabym jeszcze kolejkę linową pomiędzy wzgórzem, a wieżą przy plaży ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oo, to mi sie nawet La Rambla nie podobała...Na plaży byłam jak lało...jedynie Park Guell i Sagrada;)

      Usuń