Kabaret Smile pod lupą - moje spojrzenie na kabaretowy sukces.

16:02:00 jestemwpodrozy 0 Comments

   Sztuka nowych pomysłów


     Dziś przeniesiemy się w małą podróż po kabaretowym świecie.  Zespołów kabaretowych mamy w naszym kraju dosyć sporo, a poziom jest jak wiadomo jest bardzo zróżnicowany. Nie mniej jednak na chwilę obecną czołówkę polskich kabaretów uważam za udaną i mimo, iż często słyszę ze nowe kabarety są nudne i nie mają ciekawych pomysłów, to nie zgadzam się z tą tezą ani trochę i uważam, że nie jest naprawdę aż tak źle. Wystarczy dobrze na bieżąco śledzić dział rozrywki w naszym kraju, by znaleźć w niej dużo interesujących tematów dotyczących także nas samych oraz otaczającego nas środowiska. Czasami jednak mam wrażenie, że niektórym zespołom już się nie chce i ciągną ten biznes, by utrzymać się na rynku, a pasja już dawno uleciała i pomysłów na skecze brak.
Powodem zapewne jest to, że jak się domyślam nie łatwo przez 15 lat wymyślać coraz to nowe, oryginalne i zabawne pomysły na skecze. Sama często zastanawiam się, czy tak naprawdę na naszej scenie kabaretowej było już wszystko? Na szczęście, jak widzimy, nie i wciąż powstają coraz to nowe scenki, a artyści w wywiadach mówią setki razy, że pomysły biorą się przecież "z ich życia". Swoją drogą to podziwiam chłopaków ze Smile i nie tylko za różnorodność pomysłów i ciekawe skecze sytuacyjne, które bawią i przy tym, co ważne, nikogo nie obrażają, Sztuką jest wyciągnąć z życia sceny, które będą ludzi bawić i jednocześnie zachowają interesującą puentę. Dla kabareciarzy jest to sposób na życie i biznes, dla nas jest to całkiem przyjemna rozrywka.


Kabaret Smile - trzy powody do wyróżnienia

   Dziś na tapetę wybrałam Kabaret Smile. Nie bez powodu. Po pierwsze, jak widzieliście, niedawno byłam na ich występie na żywo, gdzie chłopaki przedstawiali swój nowy program "To Ci tłumaczę". Po drugie obserwuję ich od jakiegoś czasu i śmiem stwierdzić, że to jeden z nielicznych zespołów, który pracuje ciężko widać płynące z każdej strony zaangażowanie i serce wkładane w każdą minutę programu.


   Trzeci powód to po prostu tematy, które poruszają i które nie są ani polityczne ani obraźliwe dla niektórych ludzi, a mimo wszystko potrafią nas doskonale rozśmieszyć i nie tylko...Przewijają się też tematy, które zmuszają nas do rozmyślań, czasami są nawet trochę kontrowersyjne, aczkolwiek na pewno ciekawe. Czasami zastanawiam się i jestem ciekawa, kto wpadł chociażby na pomysł Marylina Mansona i Bożenki albo czy skecz "Lepiej się nie mieszać" jest z życia wzięty? Żałuję, że wszystkiego o kabarecie nie wiem, gdyż nie jestem w stanie śledzić informacje pochodzące z każdego wywiadu, a było ich już całkiem sporo. Nie mniej jednak większość skeczy prześledziłam przez kilka lat bardzo skrupulatnie. a niektóre z nich należą do moich ulubionych.

    Nie będę tu pisać jak powstał kabaret i jaka jest ich historia, bo to możecie poczytać na stronie chłopaków: http://smile.art.pl/. W czym tkwi sukces kabaretu, który bez wątpienia odnieśli i nie można się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że obecnie panowie są w szczytowej formie. Jednym z czynników sukcesu jest z pewnością mieszanka osobowości i talentów. 


Jak postrzegam chłopaków?

   Michał - bez wątpienia talent nie tylko aktorski, lecz także wokalny. To wiedzą wszyscy, którzy zetknęli się kiedykolwiek z tym kabaretem. Według mnie Michał na scenie jest trochę wycofany
i onieśmielony.W skeczach doskonale gra postacie kobiece (np. skecz "Wigilia" lub skecz "E-mail od syna").Potrafi też świetnie zagrać kochającego męża.(skecz "Tłumacz języka kobiet"). Wydaje się, że czuje się na scenie najlepiej podczas wykonywania kabaretowych piosenek. Być może Michał w głębi serca nie tylko doskonale zdaje sobie sprawę ze swojego talentu, ale także marzy o karierze piosenkarza? W mojej ocenie to osoba nie tylko bardzo inteligentna, ale też ciepła i serdeczna, więc trzymam kciuki za dalszy rozwój w kabarecie i może poza nim.

Andrzej - wydaje się być najmocniejszym charakterem w zespole i nie bez powodu to właśnie on zabawia publiczność przed występem, co przyznam po raz kolejny, wychodzi mu doskonale. Jest bardzo żywy, ruchliwy i wydaje się, że na scenie czuje się jak ryba w wodzie. To jego żywioł. Dysponuje dużą pewnością siebie, co przekłada się często na główne role, które gra w skeczach. Widzowie znają Andrzeja ze słynnej roli Bożenki, lecz wiemy, że Andrzej potrafi świetnie grać skasowanego nauczyciela (skecz "Szkoła") czy też przyszłego roztańczonego męża (skecz "Wirtualny ślub").
Zdecydowanie postać dominująca na scenie, żywa i energiczna. Andrzejowi bardzo często towarzyszy uśmiech na twarzy i jest osobą bardzo miłą. Podobno to tytan pracy. Ile w tym prawdy to wiedzą już sami kabareciarze oraz ich bliscy. W mojej opinii pan Mierzejewski jest jedną z najbardziej charakterystycznych osób w kabarecie i jest z pewnością w mojej pierwszej piątce talentów aktorskich w środowisku kabareciarzy. 


Paweł - wydaje mi się być najspokojniejszą osobą w teamie. Pawła znamy z odkrywania doskonałej roli Pana Stanisława. Mi osobiście najbardziej zapadła rola Marysiu w skeczu "Szkoła" i chociażby recytowana przez "nią" bezbłędnie inwokacja. Paweł świetnie odnajduje się też w bardziej mrocznych stylizacjach, chociażby w roli Marylina Mansona, wspaniałego męża Bożenki.
Paweł wydaje się w wywiadach bardzo stonowany i opanowany. Sami koledzy przyznają, że jest najspokojniejszą osobą w zespole, co czasami widzimy na scenie.    Taka mieszanka sprawia, że kabaret Smile od wielu lat podbija serca kabaretowych fanów. Na facebooku kabaret ma już ponad 211 tysięcy fanów, a sale koncertowe podczas występów na żywo są pełne. Kolejki po autografy i zdjęcia, fani, wywiady...to wszystko może sprawić zawrót głowy, jednak nie w tym przypadku. Panowie cały czas wydają się być skromnymi osobami, którym woda sodowa nie uderzyła do głowy i miejmy nadzieję ten fakt się nie zmieni. Z wywiadów wiemy,że chłopaki starają się spędzać dużo czasu z rodziną, co jest bardzo ważne, aby nie stracić zawodowego zapału. A zapał jest i to widać podczas występów na żywo. Wydają się być bardzo zgranym zespołem i takim, który da się lubić. Kolejny czynnik sukcesu to ponadczasowe tematy, czasami łagodne, a czasami nieco kontrowersyjne. 

O czym są skecze kabaretu Smile?
    Weźmy na tapetę kilkanaście najciekawszych numerów: 
1)błędy językowe - temat poruszany jest niejednokrotnie chociażby w skeczu z najnowszego programu, którego jeszcze nie widzieliśmy w tv. Pamiętamy też utwór o błędach językowych wykonywany przez Michała. Według mnie dobrze, że poruszany jest ten temat, gdyż sama nie lubię jak ktoś notorycznie łamie zasady polskiej wymowy. Piosenki możecie posłuchać tu: http://kabaret.tworzymyhistorie.pl/13980_kabaret_smile_bledy_jezykowe_xvii_mnk

2) Problemy uzależnień - przykładowe skecze to na przykład krótki, ale dosadny skecz o dopalaczach lub skecz z wirtualnym ślubem - moim zdaniem najmocniejszy numer w najnowszym programie. Ile osób w dzisiejszych czasach uzależnionych jest od komputera, telefonu, facebooka? Jakie mogą być skutki takich uzależnień dowiadujemy się w najnowszym programie. Skecz daje do myślenia, a przy tym jest przekomiczny. Rola Michała naprawdę wyśmienita. 
3) Relacje damsko - męskie - tutaj pojawia się genialny dość nowy skecz o języku kobiet (link: http://kabaret.tworzymyhistorie.pl/14282_kabaret_smile_koty_chodza_wlasnymi_sciezkami) Bardzo zabawny skecz, w którym panowie pokazali, że kobiecy język jest na tyle skomplikowany, że mężczyźni potrzebują tłumacza. "Ja ich nie rozumiem, ja tylko wiem co one mówią" w sposób dosadny ukazuje problem komunikacji w relacjach damsko-męskich. Andrzej w roli tłumacza języka kobiecego jest według mnie bardzo przekonujący. 
4) Problemy społeczne - Bardzo mocny skecz "Lepiej się nie mieszać" (link:https://www.youtube.com/watch?v=-rmpVX45Bxc). Pojawia się tutaj problem przemocy i obojętności ludzkiej. Kolejna doskonała postać Michała Kincela, który w pojawia się w skeczu w roli głuchoniemego. Mi także na chwilę odjęło mowę, bo szczerze to dawno nie widziałam skeczu, który by poruszał takie problemy. Wielkie brawa. 
5) Skecze obyczajowe - seria skeczy z Bożenką i Marylinem, czy chociażby skecz "Wigilia". Kto z was nie widział Bożenki i Marylina przy śniadaniu ten musi to koniecznie nadrobić bo to już klasyka polskiego kabaretu. Fantastyczny pomysł, świetna gra aktorka i prześmieszne momenty w skeczu. Bożenka pojawia się też w innych skeczach, na przykład na rowerku czy w poszukiwaniu kreta. Kto oglądał na żywo Mazurską Noc Kabaretową 2015 ten miał ogromną przyjemność oglądania skeczu na żywo w nowej, improwizowanej wersji. Andrzejowi przestał działać mikroport, ale panowie kontynuowali skecz w wybitny sposób. Nagranie możecie obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=WGgdqQ4Njw8. Osobiście oglądałam to dziesiątki razy i śmieje się do dziś. 


źródło zdjęcia: youtube

6) Zrozumienie nowoczesnej technologii, zmiany pokoleniowe - W tym temacie przypominają mi się dwa bardzo dobre skecze: "E-mail od syna" i "Podróż w czasie". 

W pierwszym obserwujemy małżeństwo, które odczytuje wiadomość od syna, który poszedł na studia. Ewidentnie widzimy tutaj ośmieszenie aktualnej mody, która panuje w internecie, na używanie dziwnych skrótów i znaków, o których starsze pokolenie nie ma pojęcia. Skecz możecie obejrzeć tu:http://kabarety.tvp.pl/21947037/smile-mail


Źródło zdjęcia: youtube

Drugi skecz bardzo boleśnie ukazuje dzisiejszą młodzież i nie tylko, która jest uzależniona od technologii i nie spędza już czasu tak jak kiedyś spędzały czas dzieci w wieku szkolnym. Ta niezwykła podróż pokazuje nam jak zmienił się nasz świat i jak zmieniliśmy się my. Myślę, że w tym skeczu każdy może odnaleźć część samego siebie i zastanowić się jak postęp cywilizacji wpłynął na nas i na relacje z naszymi bliskimi. Wyśmiewana jest też nasza służba zdrowia, obecne programy telewizyjne, choroby cywilizacyjne, dzisiejsze wychowanie dzieci i ich nadmiar zajęć dodatkowych. Obrazek smutny i bardzo, bardzo dobry. Skecz obejrzeć możecie tu: https://www.youtube.com/watch?v=ep8hGoyGw50
7) Problemy wychowawcze - Równie dobry skecz "Wywiadówka" współtworzony z Kabaretem Młodych Panów 
8) Procesy sprzedaży - skecz "Jajowar na raty" 
9) Ośmieszanie aktualnych programów telewizyjnych - "Kredyt" czy "Talent show" czy jakże charakterystyczny skecz "Pan Tadeusz" 
10) Relacje z sąsiadami - po raz kolejny "Lepiej się nie mieszać" czy skecze z wspaniałą Bożenką

Skecze z innymi artystami


    Innym składnikiem sukcesu są z pewnością występy z programach telewizyjnych. Jakiś czas temu mogliśmy oglądać kabaret Smile w programie Dzięki Bogu Już Weekend. Niedawno panowie byli gośćmi w Latającym Klubie Dwójki. Oczywiście spotykamy się także często na kabaretonach, a w 2015 mieliśmy ogromną przyjemność obejrzeć Mazurską Noc Kabaretową prowadzoną przez Kabaret Smile. Po raz kolejny podkreślę, że kto z was nie widział wpadki podczas skeczu na żywo, ten koniecznie musi to nadrobić. W takich momentach najlepiej widać pewność siebie, doświadczenie sceniczne i pomysł na wyjście z trudnej sytuacji. Smile nie ma z tym problemu. Wprowadza też widza w inne formy skeczu. Pamiętamy chociażby "Wiersze współczesne". To doskonały skecz, który ukazuje talenty aktorskie panów i kolejny raz prezentuje zaskakującą formę na kabaretowej scenie.


Źródło zdjęcia: youtube

W innym skeczu obrywa się Zusowi, a w jeszcze innym widzimy Andrzeja w jednym z najlepszych numerów zagranym razem z Marcinem Wójcikiem pod tytułem "Kask"
(link: http://kabaret.tworzymyhistorie.pl/10168_kabaret_smile_stadion_narodowy_pilkarska_gala_kabaretowa). Doskonałym skeczem wspólnym jest też wcześniej wspomniana "Wywiadówka", która cieszy się ogromną popularnością. Kto z was pamięta skecz z Infolinią TP SA? Jak widać pomysłów nie brakuje, a skecze są nie tylko śmieszne, ale prezentują inteligentne i dojrzałe spojrzenie na rzeczywistość.

Gdzie możemy spotkać kabaret Smile i samemu wystawić recencje?


1. Występy na żywo - to najlepsza forma kontaktu z kabaretem i oceny całokształtu- sprawdź terminy w swoim mieście: http://smile.art.pl/
2.Youtube
3.Portal:kabarety.tworzymyhistorie.pl, 
4. Festiwale kabaretowe na żywo np. Mazurska Noc Kabaretowa
5. Programy telewizyjne np znane i kochane: Latający Klub Dwójki, Dzięki Bogu Już Weekend. Podobno szykuje się nowy kabaretowy program w telewizji z udziałem Kabaretu Smile. Mam nadzieje, że niedługo dowiemy się coś więcej i doczekamy się kolejnych odcinków rozrywkowych w TVP2. Niestety jeden program kabaretowy (Paranienormalni Tonight) już wypadł z obiegu, więc tym bardziej mam nadzieje, że w miejsce Latającego Klubu Dwójki pojawi się wkrótce interesująca propozycja spędzenia czasu przed telewizorem. A tymczasem drogą podsumowania polecam wam twórczość kabaretu Smile i oczywiście chodzenie na występy na żywo, bo warto. Kolejny kabaret, który wezmę pod lupę to Kabaret Skeczów Męczących, ale to z pewnością po występie, który odbędzie się już niedługo we Wrocławiu.

Więcej o nowym programie kabaretu Smile możecie poczytać tu: Premiera nowego programu kabaretu Smile.
0 komentarze: