BARCELONA - MAGIA PARKU GUELL. Najważniejsze informacje praktyczne i fotorelacja.

08:37:00 jestemwpodrozy 0 Comments


   Pierwsze co przychodzi na myśl, jeśli się myśli o Barcelonie to kolorowy obrazek pełen "dziwnych architektonicznych budynków" oglądanych z góry z "jakiegoś punktu widokowego". Ten obrazek Barcelony zna chyba każdy, kto w minimalnym stopniu interesuje się podróżami, turystyką, czy architekturą. Wystarczy wpisać w google "Barcelona" i pojawia nam się jeden i ten sam widoczek w kilkudziesięciu odsłonach - w mniej lub bardziej wyretuszowanej wersji.


Ten kolorowy obrazek, niczym wyciągnięty z bajkowej rzeczywistości, to nic innego jak Park Guell.
To absolutny "must see" w hiszpańskim mieście i jedno z kilku miejsc, które mogą się podobać, ale mogą też rozczarować, kiedy przed osobistą oceną obejrzy się zbyt dużą ilość przeretuszowanych, wręcz nierealnych zdjęć w internecie.
Jedno jest pewne. Miejsce to jest niezwykłym połączeniem architektury z przyrodą i w mojej opinii to najładniejsze i najpopularniejsze miejsce w Barcelonie. Jedną z cech wspólnych większości elementów parku są mozaiki starannie ułożone techniką "trencadís" przez Josep Maria Jujol - współpracownika Gaudiego. 


Oto kilka ważnych i ciekawych informacji o tym miejscu, które mogą wam się przydać, zanim udacie się w ten magiczny zakątek. 

Bajkowy Park Guell to jedno z największych dzieł wizjonera - Antonio Gaudiego. 
Nazwa pochodzi od nazwiska przyjaciela projektanta - Eusebiego Guella. Przez lata realizowali oni wspólnie swoje pomysły.

Park położony jest na wzgórzu w dzielnicy Gracia, na północ od centrum miasta. Jest to jedno z wielu pięknych i zarazem baśniowych dzieł tego genialnego projektanta, jakie znajdziemy w Barcelonie. 

Z parku roztacza się piękny widok na Barcelonę:Adres obiektu: Parque Guell Barcelona, Carrer d'Olot, Barcelona 

Dojechać tutaj można bez większych utrudnień. Na Placa Catalunya wsiadamy w zieloną linię metra L3 w kierunku Trinitat Nova. Wysiadamy na stacji Vallcarca, (skąd mamy ok. 15 minut pieszej drogi do Parku) lub wysiadamy na stacji Lesseps. 

Park otwarty jest codziennie od godz. 10.00 aż do zmroku. 

Wstęp do Parku Guell jest odpłatny. Bilet normalny kosztuje 8 euro, zaś ulgowy dla dzieci 7-12 lat 5,60 euro. Aby uniknąć kolejek i nieco zaoszczędzić bilety można zakupić również wcześniej przez Internet, na stronie Parku Guell. (A warto to zrobić bo kolejki są ogromne - nawet w listopadzie). Ja musiałam pół godziny stać w kolejce plus kolejną godzinę czekać na wejście na punkt widokowy, tzw "Ławeczkę" (bo część miejsc w parku można obejrzeć bezpłatnie).

Park urządzany był w latach 1900-1914 (zatem ma już ponad 100 lat) .


  Z początku ogród o powierzchni około około 18 ha przypominał pustynię. Pierwotnie miała tu być dzielnica mieszkalna na wzór angielskich ogrodów. Gaudi inspirował się także Jardin de la Fontaine - ogrodem na terenie miasta Nimes, gdzie mieszkał w młodości.Projekt okazał się porażką ze względu na Pierwszą Wojnę Światową. Udało się jednak wybudować tylko dwa budynki: dom Gaudiego - obecnie muzeum  i Casa Trias, czyli nieruchomość szanowanego hiszpańskiego prawnika.


Gaudi wszystkimi pracami umieszczonymi w parku chciał przede wszystkim pokazać, że da się zespolić architekturę z przyrodą - po prostu wkomponować to co ludzkie w to, co tworzy przyroda.  I to mu się udało. 


Centralnym punktem parku jest ogromny plac otoczony przez najdłuższą ławkę na świecie stworzoną z ceramiki. Plac ten wykorzystywany jest jako punk widokowy na miasto. To właśnie z tego miejsca pochodzą najpopularniejsze zdjęcia Barcelony 


Oprócz niesamowitej przyrody i dużego placu w Parku Guell zobaczyć możemy także między innymi:

a) 2 domy, które wyglądają jak bajkowe chatki z piernika. Ich kształty są bardzo kolorowe, dość asymetryczne 
i bardzo charakterystyczne


b) falującą ławkę, o której już pisałam 
c) pod ławką, między filarami znajdziemy zadaszone miejsce, które pierwotnie miało być halą targowąd) schody z fontanną pośrodku, Gaudi umieścił tu w trzy wysepki: pierwsza ma formę groty, druga– węża na tle katalońskiej flagi – symbolu mądrości, trzecia– salamandry – symbolu Plutona.


e)Muzuem, czyli dom, w którym mieszkał kiedyś sam Gaudi.

W 1984 roku UNESCO umieściło Park Guell na liście światowego dziedzictwa. 
Teren w 1922 roku park został zakupiony przez władze miejskie i otwarty dla mieszkańców.

Ciekawostka: W filmie "Vicky Cristina Barcelona" Woodego Allena główna scena jest nakręcona przed słynną rzeźbą El Drac w Parku Guell. Vicky i Juan Antonio spotykają się tam po powrocie z Oviedo i rozmawiają o tym, co się tam wydarzyło. Widzieliście ten film? Dla mnie rewelacja. 
Nie można wyjechać z Barcelony, nie będąc w tym magicznym miejscu. 

0 komentarze: