WENECJA - najważniejsze punkty zwiedzania - relacja i zdjęcia.

13:13:00 jestemwpodrozy 0 Comments


Najważniejsze miejsca w Wenecji.

   Wenecja to zawsze dobry pomysł. Bajeczna, romantyczna i jedyna w swoim rodzaju.
Oto podstawowe według mnie miejsca, które musicie zobaczyć w tym magicznym włoskim miejscu:

Most Rialto, Most westchnień, Plan Świętego Marka, Bazylika św. Marka, Pałac Dożów (Palazzo Ducale) Kanał Grande, bazylika Santa Maria della Salute, Campanile di San Marco (Dzwonnica św. Marka). Oczywiście nie można zapominać o spacerze wąskimi uliczkami, aby poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca i choć na chwilę zbłądzić z turystycznych szlaków.Wszystkie atrakcje tego miasta możecie śmiało zwiedzić w jeden dzień. Najlepszy wg mnie transport to tramwaj wodny czyli vaporetto, który kursuje wzdłuż kanału Grande. Przypomnę, że bilet całodobowy kosztuje 20 euro od osoby. Można też oczywiście obejść wszystko pieszo,co jest świetnym przeżyciem. Zajmie to więcej czasu, ale Wenecja jest na tyle mała, że nie powinno to stanowić dla nikogo zbyt dużego wysiłku;)

Poniżej kilka słów na temat najważniejszych punktów zwiedzania Wenecji.


Most Rialto czyli Ponte di Rialto to najstarszy i jedyny do czasu wybudowania Ponte dell'Accademia w XIX wieku most wenecki znajdujący się nad Kanałem GrandePierwsza wersja mostu pochodzi z XIII wieku, a około 300 lat później została zastąpiona konstrukcją kamienną. 
Na górze znajdziecie sklepy z pamiątkami, a pomiędzy nimi poprowadzona jest uliczka ze schodkami. Obecnie (styczeń 2016) most jest w remoncie i wszędzie dookoła przemieszczają się głównie robotnicy w smugach dymu. 
Most westchnień (Ponte dei Sospiri) to jeden z najbardziej znanych mostów Wenecji. Powstał w XVII wieku. Łączy on Palazzo Ducale z budynkiem nowego więzienia (Prigioni Nuove) i przebiega nad Kanałem Pałacowym. Dawniej przez ten most prowadzono skazańców do więzienia, stąd nazwa.
Wewnątrz znajdują się dwa oddzielne korytarze.
Nazwa pochodzi od rzekomych westchnień, jakie wydawali więźniowie ostati raz spoglądający na piękne miasto. Wnętrze mostu udostępnione jest zwiedzającym wnętrza Palazzo Ducale, a na zewnątrz możecie go oglądać z Ponte della Paglia lub po prostu płynąc gondolą.Basilica San Marco (Bazylika św. Marka) na Placu Świętego Marka powstała w IX wieku dla pochowania relikwii świętych, które kupcy weneccy wykradli z Aleksandrii. Święty Marek został patronem Wenecji. W tym miejscu znajdziecie także największą liczbę turystów;)


Bazylika została zbudowana na planie krzyża greckiego z pięcioma kopułami . 


Campanile di San Marco (Dzwonnica św. Marka) to najwyższa budowla Wenecji, ma ona bowiem 99 metrów. Obecną konstrukcję wzniesiono w XI wieku, chociaż musicie wiedzieć, że w tym miejscu już wcześniej istniała inna wieża.
Na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywana. Początkowo była to wieża obserwacyjna i latarnia morska, później pełniła funkcję dzwonnicy, latarni, wiatrowskazu i wieży strzelniczej.
Wieża jest dostępna dla zwiedzających, a na górę wjeżdża się windą (koszt 8 €). Z góry rozpościera się piękny widok na miasto i Lagunę Wenecką. Co ciekawe, z góry nie widać żadnego z kanałów. Niestety w styczniu wieża była zamknięta, więc nie udało mi się zobaczyć tych widoków.

Palazzo Ducale (Pałac Dożów) to dawna siedziba władców i rządu Wenecji. Pierwsza budowla powstała na miejscu bizantyjskiego zamku w 814 roku. Pałac Dożów to trzykondygnacyjny budynek obejmujący z trzech stron renesansowy dziedziniec. 

Ściana II piętra jest ozdobiona płytami dwukolorowego kamienia. Całość wieńczy ażurowa attyka. Skrzydło znajdujące się wzdłuż kanału Pałacowego łączy Most Westchnień z budynkiem nowego więzienia. Obecnie w gmachu znajduje się muzeum Museo dell'Opera. Zwiedzić możecie także pomieszczenia pałacowe.


Canal Grande to największy kanał w Wenecji, a właściwie to cieśnina o długości około 3,8 km. 
Ma kształt odwróconej litery "S" i przepływa przez środek miasta dzieląc je na dwie części. 
Brzegi lanału lączą cztery mosty: Ponte dell'Accademia (Most Akademii), Ponte degli Scalzi (Most Bosych ), Ponte di Rialto (Most Rialto) i Ponte della Costituzione (Most Konstytucji). 

Kanał został zbudowany w XV wieku. Wzdłuż jego brzegów znajdują się znane budowle - kościoły i pałace. Po kanale pływają tramwaje, wodne taksówki i romantyczne gondole.Ostatnie miejsce to Santa Maria della Salute (Chiesa della Salute, La Salute) – bazylika w Wenecji, która została zbudowana w podziękowaniu za zakończoną epidemię dżumy w XVII w. Kościół otacza sześć kaplic. W kościele umieszczono obrazy Tycjana.

Wenecja to wyjątkowe i bardzo oryginalne miejsce. Ostatnio często słyszy się o tym, że władze miasta chcą ograniczyć turystykę (szczególnie taką jednodniową), więc jeśli jeszcze tam nie byliście to spieszcie się;) Tanich lotów nie brakuje, więc warto wziąć pod uwagę tę destynację na najbliższe wakacje.

Wszystkie dane i zdjęcia pochodzą z mojej wyprawy do Wenecji (styczeń 2016) - podróż tanimi liniami lotniczymi Ryanair w Berlina. Pamiętny koszt biletu lotniczego to 2 euro;) Więc chyba było warto?;-)0 komentarze: