Rowerowy LYON - FRANCJA. Krótka chwila w spokojnym mieście.

06:47:00 jestemwpodrozy 0 Comments

    Lyon - miasto we Francji.

     Podobno mieszkańcy tego miasta nie mają żadnych kompleksów wobec Paryżan. Nie ma tu wieży Eiffla, łuku triumfalnego... ale nie ma także tysięcy turystów z aparatami, a to oznacza że można odetchnąć i ze spokojem podziwiać to całkiem przyjemne francuskie miasto. Dla mnie Lyon był tylko przystankiem w podróży pomiędzy Paryżem, a Marsylią i Lazurowym wybrzeżem, ale mimo to postanowiłam zebrać nieco informacji o tym mieście i udać się na kilkugodzinny spacer.
     Przed wyjazdem nie łatwo było znaleźć strony internetowe, które opisują, co tak naprawdę zobaczyć w tym mieście ... chociaż jest to jedno z większych francuskich miast i stanowi dobrą odskocznię od paryskiego ścisku, brudu, smrodu i stresu.  Choć podobno im dalej od centrum tym większy brud na ulicy..Nie jest jednak tak popularne i nie kusi tak wieloma atrakcjami jak Paryż. Mi jednak udało się  zwiedzić głównie centrum miasta i spędzić tu noc przed podróżą do Marsylii.

Krótko z encyklopedii.

    Lyon to najstarsze i trzecie co do wielkości miasto we Francji. nad rzekami Rodanem i Saoną, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Rodan. Ludność miasta to 470 tysięcy. Tradycyjny ośrodek przemysłu włókienniczego. Miasto zostało połączone z Paryżem i Marsylią szybką linią kolejową TGV. Dzięki temu czas podróży do Paryża uległ skróceniu do 115 minut, zaś do Marsylii można dojechać w 104 minuty. Korzystałam z obu połączeń i polecam. Szybkio i wygodnie. Lyon to ośrodek kulturalno–naukowy. 

Z czego słynie Lyon?


  Z reguły miasto  kojarzy się z jedwabiem, marionetkami i wykwintną kuchnią. 

Mężczyźni kojarzą pewnie słynny klub piłkarski Olympique. 

Lyon to nie tylko wykwintne jedzenie. Miasto to siedziba informacyjnej stacji telewizyjnej Euronews i międzynarodowej policji -  Interpol. 


   Organizowany tu jest także w grudniu Festival de Lumieres. To jeden znajpiękniejszych i największych festiwali na świecie. Co roku mieszkańcy Lyonu upamiętniając zakończenie plagi dżumy wystawiają w oknach kolorowe świeczki. Poza tym możemy się spotkać z pokazem halogenów.


    Warto wiedzieć, że to właśnie w Lyonie bracia Lumiere zbudowali swój kinematograf i nakręcili pierwszy film.

Podobno miasto jest stolicą kulinarna świata. To tutaj gotują najlepsi kucharze, a wyśmienite jedzenie stało się  chlubą i częścią stylu życia francuzów.

To tu po raz pierwszy w Europie zaproponowano rowery miejskie jako alternatywny środek transportu. Na terenie Lyon i Villeurbanne znajdziecie aż 345 stacji i dostęp do ponad 3000 rowerów.

Co zwiedzić?

  • Wzgórze Fourviere i Bazylika Notre-Dame
Wzgórze Fourviere oferuje najlepszą panoramę miasta. W słoneczne dni widać stamtąd podobno nawet Mont Blanc. Jednak wzgórze to nie tylko spektakularne widoki. Znajdziecie tu muzeum Fouvriere o tematyce religijnej i przede wszystkim Bazylikę Notre-Dame znajdująca się na szczycie wzgórza. Zaprojektowana została jako znak triumfu chrześcijańskich wartości nad komuną gminy Lyon.
  • Katedra Jana Chrzciciela i stare miasto 
Katedra świętego Jana Chrzciciela w Lyonie jest i zabytkiem i siedzibą lyońskiego arcybiskupa. Zbudowana została już w czternastym wieku (choć budowa rozpoczęła się w XII wieku).Godne uwagi są 2 krzyże znajdujące się po obu stronach ołtarza, zachowane z czasów Soboru Lyońskiego. Są one symbolem zjednoczenia w Kościele.
  • Lyon - Traboules 
Lyon słynie z "Traboules", czyli wąskich korytarzy łączących dwie ulice, które otwarte są dla ruchu turystycznego.
  • Park miejski Parc de la Tête d’Or
To nie tylko największy park miejski w Lyonie, ale w całej Francji. Znajdziemy tu ogród botaniczny, ogród zoologiczny i wielkie szklarnie.
  • Rzymskie ruiny
Znajdujące się również na wzgórzu Fourvière ruiny warte są obejrzenia. Ciekawostką jest fakt, że w ruinach do tej pory odbywają się koncerty.
  • Dzielnica Croix-Russe
 Dzielnica ta zapisała się w kartach historii krwawo – znajdziemy tam  Amfiteatr Trzech Galów, w którym zabito pierwszych chrześcijan. Choć nie zachował się w idealnym stanie, ze względu na swoją wagę historyczną, pozostaje on ważnym punktem wycieczki po francuskim mieście.Na koniec zapraszam do krótkiej galerii z mojego pobytu w Lyonie.


    

0 komentarze: