PARYŻ PARYŻ po prostu PARYŻ. Klasyki stolicy Francji.

09:38:00 jestemwpodrozy 2 Comments

Witam w Paryżu.    To miasto, o którym można by pisać i mówić godzinami i zachwycać się bez końca. Można też krytykować i nie lubić tego miasta. Można się w nim zakochać, można je godzinami fotografować i można stwierdzić, że jest mocno przereklamowane. Jedno jest pewne. Nie da się przejść obojętnie obok Paryża i nie da się nie znaleźć w nim czegoś zachwycającego właśnie dla siebie.


 Tanie bilety lotnicze z Polski sprawiają, że jest tam coraz więcej polskich turystów. Ba, przybywa tu z roku na rok turystów z całego świata.  To miasto sztuki, miłości i mody. Klimat jest nie do opisania. Warto chociaż raz zobaczyć na własne oczy co ma do zaoferowania stolica Francji. 


Trochę na temat samego dojazdu i komunikacji.

     Do Paryża latam zawsze samolotem Ryanair z Wrocławia. Koszt biletów jest bardzo różny i zależy oczywiście od terminów rezerwowania oraz dat wylotu.  Średnio bilet w jedną stronę udaje mi się kupić w granicy 100 zł. Samolot ląduje na lotnisku w Beauvais oddalone od Paryża ok. 84 km. Jest ono doskonale skomunikowane z Paryżem, gdyż jeździ tam autobus praktycznie co kilkanaście minut.  Bilety można kupić albo przez internet - koszt 15,90 euro w jedną stronę albo na miejscu na lotnisku przy miejscu, w którym odjeżdzają autobusy. Odjeżdżają one zawsze z terminala 1. Strzałki na pewno was zaprowadzą. Z resztą w tamtym kierunku idzie zawsze większość osób wysiadających z samolotu.  Strona lotniska: Lotnisko w Beauvais. Strona, na której możecie kupić bilety na transfer z lotniska: Autokat Beauvais - Paryż. Trzeba się na tej stronie zarejestrować, po opłaceniu bilety przychodzą na e-maila. Autokar jedzie do Paryża ok. 1,5 h. Wysiada się na Porte Maillot. Wystarczy około 5 minut, by dojść do metra nr 1 i tam już w parę minut można dostać się na Łuk Triumfalny i potem dalej do innych atrakcji Paryża. 

Jeśli chodzi o komunikację w Paryżu ja osobiście zawsze poruszam się metrem. Jest to najszybsza i dla mnie najwygodniejsza forma poruszania się po Paryżu. Kupuje bilet jednodniowy (około 8 euro), który nazywa się Mobilis i upoważnia do poruszania się cały dzień po dwóch czy trzech pierwszych strefach Paryża, co zupełnie wystarczy żeby zwiedzić wszystko, co najważniejsze w tym mieście. Zapraszam do galerii.


 -

     Galerię zaczniemy oczywiście klasyką. Przed wami Wieża Eiffla z różnych stron i wysokości oraz przepiękne widoki z wieży, a także osobistości, które można spotkać pod budowlą. Trochę historii o tej charakterystycznej wieży. Interesujące fakty na temat wieży Eiffla ze źródła: miasta.org:

 • Wieża była najwyższą konstrukcją na świecie do 1930 to w Nowym Jorku wzniesiono 319-metrowy Chrysler Building.
 • Podczas silnego wiatru konstrukcja może przechylać się na boki nawet do 7cm.
 • Podczas upałów wysokość wieży zwiększa się od kilku do 18 cm.
 • Średnio co 7 lat konserwatorzy na nowo malują wieżę zużywając ponad 50 ton farby. Do tej pory taki zabieg miał miejsce 17 razy.
 • Na całym świecie stworzono kilkanaście imitacji wieży m.in. w Las Vegas (165m) i w Pradze (60m).
 • Od początku swojego istnienia wysokość wieży Eiffla powiększała się kilkakrotnie za sprawą montowania coraz wyższych anten - łącznie o 12m
 • Fundamenty konstrukcji sięgają od 8 do 14m wgłąb podłoża.

Porównanie z najwyższymi konstrukcjami świata:


\

Następnym strategicznym punktem jest Łuk Triumfalny. 

      Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe) został wzniesiony z inicjatywy Napoleona, który chciał uczcić zwycięstwo żołnierzy armii francuskiej pod Austerlitz w 1805 r. Jemu nigdy samemu nie udało się zobaczyć Łuku. Projekt architektoniczny został zaakceptowany w 1809 roku i został zakończony 30 lat później (za panowania Ludwika Filipa I).

Łuk Triumfalny mieści się Placu Charles de Gaulla zwanym kiedyś Placem Gwiazdy (rozchodzi się z tego miejsca 12 alej w tym słynna Champs Elysée - Pola Elizejskie).

Warto przyjrzeć się tablicy upamiętniającej oficerów napoleońskich. Nie zapomnijmy zobaczyć jednej z najładniejszych przykładów sztuki monumentalnej jaką jest płaskorzeźba „La Marseillaise”(Marsylianka). Pod pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza oraz niewielkie muzeum poświecone historii Łuku Triumfalnego. 


Łuk ma 49 m wysokości, 45 m szerokości i 16 m głębokości. Wewnętrznymi schodami lub windą można dostać się na dach Łuku (wstęp płatny), skąd rozciąga się wspaniały widok na Paryż.A oto moja galeria. Zaznaczam, że część zdjęć była robiona telefonem, więc z góry przepraszam za jakość.


 
 

                     Kolejnym jakże ważnym punktem zwiedzania jest Katedra Notre Dame.


    To jedna z najwspanialszych i najbardziej znanych gotyckich zabytków na świecie. Znana między innymi dzięki powieści Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. 


 Budowę obiektu rozpoczęto w 1163 i ukończono około 170  lat później. 
Kiedy przebędziesz 387 stopni rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Paryża 

W środku Katedry znajdują się przykłady rzeźby gotyckiej przedstawiające różne twarze i postacie. 

Katedra ma 130 metrów długości, 48 metrów szerokości, wysokość sklepienia w głównej nawie przekracza 35 metrów. Iglica z drzewa obitego ołowianą blachą ma 40 metrów wysokości. Ważnym punktem w Notre Dame są witraże i rozety, w szczegolności olbrzymia rozeta  mieniąca się tysiącem barw.


Innym bardzo ważnym elementem katedry są dzwony, w północnej wieży są aż cztery wytopione z brązu. Największy z nich waży aż 1915 kg,a najmniejszy 763 kg. 
W wieży południowej odnajdziemy ton dzwon Bourdon, który waży 13 kg.

Dzwony dzwonią trzy razy dziennie, a dzwon Bourdon tylko na wielkie święta.Przyszedł czas na Luwr. 


    To jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie. Znajduje się w samym centrum Paryża, pomiędzy Palais-Royal, ogrodem Tuileries oraz Sekwaną. Jest to bardzo ważne miejsce także z perspektywy historii Francji, ponieważ przez osiem wieków rezydowali w nim królowie i cesarze.

Założycielem pierwszej kolekcji dzieł sztuki był król Franciszek I. Podczas Rewolucji Francuskiej Konwent otworzył Wielką Galerię dla zwiedzających. Napoleon Bonaparte uczynił z Luwru najbogatsze muzeum świata.     Do najbardziej znanych dzieł sztuki, które można tutaj zobaczyć, zalicza się Mona Lizę, Wenus z Milo oraz Nike z Samotraki. 

W Luwrze znajduje się ok. 35 000 dzieł sztuki. Można tutaj oglądać eksponaty z różnych okresów historyczny, począwszy od Starożytności aż do XIX wieku.


  
          Niezwykle pięknym budynkiem w Paryżu, który osobiście mnie zachwycił jest 
Opera Garnier. 
    
   Opera Paryska, jest sporym budynkiem operowym zlokalizowanym na Place de l'Opéra w dziewiątej dzielnicy Paryża. Dziewiętnastowieczny neobarokowy budynek opery został zaprojektowany przez Charlesa Garniera i otwarty w 1875. 

Budowa opery została zlecona przez cesarza Napoleona III podczas wielkiej przebudowy Paryża w latach drugiego cesarstwa i trwała 13 lat. Położenie opery bylo bardzo niefortunne, z powodu grząskiego gruntu i sztucznego jeziora, z którego odpompowywano wodę przez 8 miesięcy, a kiedy opera była już prawie gotowa, to wybuchł w niej pożar...


Początkowo budynek nosił nazwę Narodowej Akademii Muzycznej- Théâtre de l'Opéra, a w 1978, został przemianowany na Teatr Narodowy Opery w Paryżu. Od tamtego czasu zmieniał swą nazwę jeszcze kilkakrotnie. 

Opera może pomieścić prawie 2200 ludzi. 

To właśnie w Operze Garnier rozgrywa się akcja powieści Gastona Leroux „Upiór w Operze”.

Palais Garnier jest powszechnie uważany za cud architektoniczny tamtych czasów. Dziś odbywają sie w nim głównie przedstawieniu baletowe.   

    Będąc w Paryżu nie sposób wybrać się na dzielnicę Montmartre. Uważam ją jako jedną z  najpiękniejszych części Paryża Montmartre  wygrywa pod względem panującej tam atmosfery. Niesamowite wąskie uliczki z zatłoczonymi kawiarniami oraz panorama Paryża rozpościerająca się przed zwiedzającymi ze wzgórza Montmartre. Ten obszar miasta jest również znany jako„dzielnica artystów”. Dawniej zamieszkiwali tu: Picasso, van Gogh, Verlaine, Liszt czy Chopin, co w pewnym stopniu może już świadczyć o uroku miejsca. 

      Znajdziemy tu także  kabaret Moulin Rouge, Cmentarz Północny oraz przepiękną Bazylikę Sacré-Cœur. Przepięknym widokiem jest patrzenie na skupionych malarzz na Place du Tertre. 


Spacerujemy dalej i wracamy bliżej Sekwany. Przed nami budynek paryskiego ratusza 

- Hotel de Ville.


 

Hôtel de ville de Paris cyzli paryski ratusz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na terenie całego Paryża konstrukcji, która każdego roku odwiedzana jest masowo przez turystów. Budynek położony jest w czwartej dzielnicy Paryża blisko Sekwany.

Przed pałacem mieści się ogromny plac, na którym odbywają się wyjátkowe uroczystości.

Dlatego Pałac oprócz tego, że pełni rolę administracyjną – jest siedzibą rady miejskiej Paryża. Budynek został wzniesiony w latach 1874-1882, jako próba odbudowy ratusza z wieku XVIII, który został caly spalony w okresie Komuny Paryskiej.


     Dla odmiany kolejne zdjęcia wrzucam ze spaceru po różnych mniej lub bardziej znanych dzielnicach Paryża i przedstawiają jej różnorodny charakter. 
Poniżej galeria:
Kolejnym ważnym historycznie miejscem jest Plac Bastylii.

    Plac Bastylii  to miejsce, gdzie w latach 1370-1789 stała budowla obronna, która zostala przebudowana w XVII wieku na słynne więzienie - Bastylię. Zdobycie i zburzenie Bastylii w 1789 roku bylo początkiem rewolucji francuskiej. 
W chwili obecnej po budynku Bastylii nie ma  śladu, a na Placu stoi pomnik, zbudowany z przetopionych armat Napoleona Bonaparte, upamiętniający ofiary rewolucji w 1830 roku.
Przy placu znajduje się budynek opery. Obok niego jest przystań.                          Bardzo ciekawym miejscem i budynkiem jest Pompidou.

       Pompidou to muzeum sztuki wspólczesnej oraz glowna biblioteka publiczna w Paryzu.
Gmach ma powierzchnié 100.000 metrów kwadratowych.

Struktura budynku jest oryginalnym pomysłem Piano i Rogersa, inspirowanym przez teoretyczny projekt Fun palace. 
Wszystkie instalacje zostały wyprowadzone na zewnątrz i pomalowane na różne kolory, z których każdy odpowiada innej funkcji. Niebieski to układ klimatyzacyjny, żółty – instalacje elektryczne, czerwony –komunikacja, a zielony to wodociągi. 

Trzy najwyższe piętra budowli zajmuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na górze znajduje sié punkt widokowy, z którego zobaczycie miédzy innymi Montmarte.
Powyżej galeria z tego ciekawego miejsca.


     Przepiękny kościół, którego nie można ominąć będąc w Paryżu

 to Sainte-Chapelle (Święta Kaplica     To dwukondygnacyjna kaplica położona jest w centrum dawnej siedziby królewskiej na wyspie Cite.   Ufundowana zostala przez króla Francji Ludwika IX jako miejsce pochówku cennych relikwii Chrystusa oraz świętych patronów Francji. 

To przyklad architektury gotyckiej.

Stanowi wzór dla licznych gotyckich kaplic zamkowych w Europie Łacińskiej. 
Oto galeria z tego miejsca:


Ciekawym miejscem jest Sorbona.

    Sorbona czyli francuski uniwersytet w Paryżu. W średniowieczu jedna z najstarszych
i najważniejszych instytucji tego typu, będąca wzorem dla innych średniowiecznych uniwersytetów.Niedaleko Sorbony znajdziemy paryski Panteon.      Panteon to wspaniałe mauzoleum, które kryje w sobie grobowce wielu zasłużonych dla Francji artystów, pisarzy, naukowców i polityków. Panteon usytuowany jest w Dzielnicy Łacińskiej, na Wzgórzu św. Genowefy.  Świątynia została ukończona już po wybuchu Rewolucji Francuskiej. 

     Dziś w kryptach Panteonu zobaczyć można grobowce wielu słynnych Francuzów. Spoczywają tu m.in. Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Emile Zola, Victor Hugo, Louis Braille, Maria Skłodowska-Curie, Alexandre Dumas, Andre Malraux, Jean Moulin czy Jean Monnet.Trudno nie wspomnieć o paryskim Disnaylandzie. To prawdziwy raj dla młodszego pokolenia.    W czerwcu w Paryżu odbywa się Wielki Szlem Paris Open - Roland Garros. Miałam okazję być wtedy w Paryżu podczas finału Djokovic - Wawrinka.  Niestety nie na meczu. Może kiedyś się uda...Wracamy do klasyków. 

     Jednym z ważniejszych muzeów w Paryżu jest Muzem Średniowiecza Orsay.

Muzeum d’Orsay  znajduje się w dawnym budynku dworca kolejowego  na lewym brzegu Sekwany. Tuż obok widac Wieża Eiffla. Najwygodniej dostać się tu metrem – stacja Solférino, lub pociągiem RER – stacja Musée d'Orsay. 

    Muzeum to trzy poziomy sztuki.  Każde z pięter reprezentuje inną epokę. 

Miejsce to odwiedza ponad 4 mln turystów rocznie chcácych obejrzeć piękne dzieła sztuki użytkowej, fotografii, rzeźby, malarstwa czy grafiki. 

Muzeum d'Orsay cieszy się ogromną popularnością wśród osób odwiedzających Paryż, z uwagi na wspaniala kolekcję dzieł mistrzów impresjonizmu czy postimpresjonizmu jak Renoir, Gaugain, van Gogh, Monet, Sisley czy Cézanne. 

Monumentalny budynek oraz imponujaca kolekcja sztuki to punkt na mapie Paryża, który trzeba zobaczyć.Niezwykłe wrażenie wywarł na mnie  Pałac Inwalidów- Hotel des Invalides 

     Obecnie w Pałacu Inwalidów znajduje się jedno z największych muzeów wojskowych we Francji - Muzeum Armii. Ponadto na terenie tym można zwiedzić Muzeum Orderu Wyzwolenia (Musee de l"ordre de la Liberation) oraz Muzeum Map i Makiet (Musee desPlans-reliefs), katedrę Saint-Louis oraz słynny kościół du Dôme, pod którego kopułą znajduje się grób Napoleona Bonaparte.
    Mostów jeszcze tu nie było, więc czas na prawdziwie piękny i szczególny 
Most Aleksandra III.


   Jest jednym z najpiękniejszych mostów nad Sekwaną i najczęściej uwiecznianym na fotkach z Paryza. Most Aleksandra III  został wybudowany w latach 1897-1900. Został nazwany na cześć cara Rosji Aleksandra III Romanowa, którego syn i następca, Mikołaj II, położył kamieńwęgielny pod jego budowę.

Pont Alexandre-III uważany jest za najpiękniejszy w Paryżu.    Już prawie na koniec pomyślałam, że koniecznie trzeba wspomnieć o 
Champs elysee czyli nic innego jak pola elizejskie.

     Avenue des Champs-Élysées to reprezentacyjna aleja w Paryżu  łącząca plac Zgody z placem Charles'a De Gaulle'a, na którym znajduje się Łuk triumfalny. Pola Elizejskie rozciągają się na odcinku 1910 metrów w VIII dzielnicy.
Pola Elizejskie z licznymi teatrami, restauracjami i ekskluzywnymi sklepami są miejscem często odwiedzanym przez turystów. W pobliżu znajduje się Pałac Elizejski z ogrodem.Na koniec różne plakaty i widoki w paryskim metrze.
2 komentarze:

 1. Jeszcze nie byłam zostawiając go na czasy, gdy już zwiedzę wszystkie kontynenty ;) ale filmy z Paryżem w tle należą do moich ulubionych i myślę, że po Montmartre mogłabym się włóczyć i siedzieć w kawiarenkach godzinami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli podobają ci się filmy, to Paryż też z pewnością Ci się spodoba. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń