Alanya - spacer po tureckim mieście. Galeria.

15:00:00 jestemwpodrozy 0 Comments


KRÓTKO O ALANYI

     Turcja to bardzo zróżnicowany kraj. To jeden z najpopularniejszych kierunków, które oferują polskie biura podróży. Mimo to wielu z nas kojarzy się z wakacjami w Alanyi. I nie bez powodu, bo Alanya to coraz bardziej popularny kierunek wśród Polaków, mający do zaoferowania bardzo dużo. Miasto  położone jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego, a kiedyś było malutką wioską rybacką. Na dzień dzisiejszy trudno to sobie  wyobrazić, bo Alanya jest teraz dużym kurortem tętniącym życiem i przyciągającym turystów z całego świata. Najbardziej charakterystycznym punktem orientacyjnym miasta jest wysunięty daleko w morze cypel, na którym znajdują się pozostałości dawnej twierdzy. To właśnie z tego miejsca pochodzi najwięcej charakterystycznych zdjęć tureckiego miasta.

     Za centrum Alanyi uznawane są okolice zamku , ale większość turystów spaceruje bulwarem Ataturka (tr. Atatürk Bulvarı). To właśnie tu wzdłuż tej ulicy znajdziecie najwięcej restauracji i sklepów, w bardzo intensywnie będą was namawiać do zakupu uliczni sprzedawcy;) 

To także tu znajduje się całkiem spora ilośc hoteli.

                                                       HOTELE I DOJAZD

     Hoteli w Alanyi nie brakuje. Najkorzystniej jest wykupienie oferty pakietowej z biura podróży. Większość hoteli ma podpisane umowy z biurami podróży, więc szukanie czegoś na własną rękę może być nieskuteczne (chyba, że dużo wcześniej).Ja osobiście wybrałam ofertę biura podróży Tui i pobyt kilkudniowy ze śniadaniami w hotelu niedaleko wcześniej wspomnianej ulicy Ataturk. 
Wspominam to miejsce jako doskonałe tak naprawdę na wszystko, czyli tętniące życiem centrum miasta doskonałe na spacery, na zakupy, na relaks i odpoczynek. Wieczorem jedna wielka impreza. 

    Dojazd z lotniska w Antalyi zajmuje około 2 godzin. Po Alanyi spokojnie można poruszać się pieszo. Najważniejsze linie autobusów miejskich to: nr 1 lub 101 - kursujący wzdłuż całego bulwaru Atatürka i Ahmet Tokuş, nr 4 - ten odjeżdza spod Biura Informacji Turystycznej na zamek Kalesii (korzystałam - tanio i szybko), a także nr 8 -  tym dojedziecie na taras widokowy w górach Taurus oraz nr 10 - do rzeki Dim. Taksówki są dość kosztowne i wszędzie trzeba uważać, bo Turcy to mistrzowie targowania się i podbijania cen;)


CO ZWIEDZIĆ W ALANYI


     Najważniejsze zabytki położone są na  wzgórzu zamkowym oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. 
1) Fortyfikacje należące do twierdzy
2) meczet Sulejman
3)Czerwona wieża
4)Dawne stocznie i arsenał
5)Jaskinia Damlatas

Warto podkreślić, że miasto to stanowi doskonałą bazę wypadową do wielu wycieczek krajoznawczych po okolicy. Przede wszystkim dla mnie Turcja to było miejsce doskonałego odpoczynku na pięknych plażach, w tym na sławnej plaży Kleopatra. 
Ciepła woda, piękna pogoda i niesamowite widoki dookoła sprawiły, że to były bardzo udane wakacje. Tym razem postawiłam na plażowanie i spacery, a zwiedzanie zostawiłam na inny czas.

Zapraszam do galerii.


0 komentarze: